Arhitektūra un kino rada gaisotni, kas iespaido cilvēka dzīves telpas uztveri, tāpēc vērojama arvien pieaugoša skatītāju, režisoru un producentu interese par videi un arhitektu personībām veltītām filmām.

Rīgas Starptautiskais kinofestivāls programmā "Architects Cut" (jeb "Arhitekta griezums") iekļauti trīs kinostāsti par pārmaiņām cilvēkos, pilsētā un dabā. 

Iepriekšējos divus festivāla laidienus programmu “Architects Cut” kūrējusi arhitekte un publiciste Ieva Zībārte, nu šis uzdevums uzticēts sociālantropologam un pilsētplānotājam Viesturam Celmiņam, Hārvarda universitātes doktorantam. Pirms aplūkot programmā iekļautās filmas, vispirms Viesturam jautāju, vai dokumentālais kino arī pašam pētniekam ir bijis kā atbalsta instruments viņa akadēmiskajā darbā?

Programmas “Architects Cut” atklāšanas filma: islandiešu komponista Jouhana Jouhansona debijas darbs kinorežijā – filma “Pirmie un pēdējie cilvēki”. Tā ir poētiska alegorija par atmiņas, ideālu un utopijas bojāejas jēdzieniem, kuru papildina rakstnieka un filozofa Olafa Steipldona 1930. gadā sarakstītā zinātniskās fantastikas romāna lasījumi aktrises Tildas Svintones sniegumā. Programmas atklāšanas seanss 18.oktobrī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā pulksten 19.

Kanādiešu autora Žozefa Hillela dokumentālo filmu “Pilsētu sapņotājas” skatītajiem gan tiešsaistē saitē online.rigaiff.lv, gan Latvijas Nacionālajā bibliotēkā būs iespēja redzēt pirmdienas, 19. oktobra vakarā. Tā būs iepazīšanās ar četrām iedvesmojošām pilsētvides arhitektēm.

Somu režisors Jonass Salo savā filmā “Tas nav klusums” aicina paviesoties Svalbāras arhipelāga spokainajā pilsētiņā ar simbolisko nosaukumu “Piramīda”, kas savulaik bija ogļrūpniecības centrs, bet tagad kalpo kā eksotisks tūrisma galamērķis ceļotājiem-gardēžiem. Svalbāra ir Norvēģijas teritorija ar speciālu statusu, un attālinātais ceļojums tās nošķirtībā būs iespējams svētdienas vakarā, saitē online.rigaiff.lv.

No kopējā festivāla filmu klāsta filmas, ko noskatīties, iesaka Paula Bērziņa un Ieva Augstkalna, kuras veido aplādi “Mans draugs – kinocilvēks”.

Viņas izvēles Pellas Kogermanes un Hugo Lijas filmu “Aniara". Tās seanss –  22. oktobrī pulksten 19 vakarā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā un tiešsaistē online.rigaiff.lv.

Kā arī Burhana Kurbani filmu “Berlīne, Aleksandra laukums”. Šīs filmas seansi kinoteātra “Splendid Palace” Lielajā zālē nākamās 22. un 25. oktobrī, tāpat arī tiešsaistē online.rigaiff.lv.

Bet Kultūras Rondo izvēlē šovakar, 16.oktobrī, ir krievu režisora Iļjas Hržanovska filma "Nataša" no kino monumentālprojekta "DAU", kas veltīts Nobela prēmijas laureātam Ļevam Landauam un kurš pēta totalitārā režīma atstātās mentalitātes paliekas mūsdienu cilvēkā.