No 18. maija galerijā “Daugava” skatāma mākslinieka Kaspara Zariņa izstāde “Sestā maņa”. Mākslinieka pēdējo divu gadu glezniecība un sava veida atskaites punkts. Vispirms jau sev. Kultūras rondo tiekamies ar Kasparu Zariņu.

"Šajā izstādē atgriezos pie figuratīviem darbiem. No 2014. gada mana izteiksme bija abstrakcija, arī materiālos, kas ne vienmēr bija klasiska eļļa un audekls, bet arī darbi uz finiera, slīpmašīna, akrils un tamlīdzīgi," par izstādi stāsta Kaspars Zariņš.

"Šajā izstādē nonācu atpakaļ pie figūras caur vienu it kā nepabeigtu darbu, ko biju uzgleznojis pirms septiņiem gadiem, iespējams. Es viņu atkal izvilku, un mani viņš rosināja pabeigt. No tā izrietēja interese par cilvēka auguma kustībām, par auguma valodu, par psiholoģiju, kas mani interesē. Jo es negleznoju no dabas, tie visi cilvēki ir, iespējams, noskatīti dzīvē, bet es viņus neesmu ne portretējis, ne fotografējis vai kā citādi.

Man gribas uzgleznot cilvēkus tā, ka skatītājam varētu šķist, ka pazīst viņu, bet īstenībā tur ar tiešu portretējumu nav sakara. Man svarīgi, lai darbs nes vēstījumu, kurš balstīts krāsā. Krāsa kā viela izstāsta šī darba saturu," atzīst Kaspars Zariņš.

"Protams, izmantoju arī līniju kā izteiksmes līdzekli un mēģinu cilvēku sejās ieguldīt kādas īpašības. Mēģinu būt maksimāli atklāts, savā veidā arī vienkāršs, jo mana glezniecība manā izpratnē kļuvusi, es meklēju maksimāli vienkāršību. Varētu saukties "uzpildīts minimālisms", kaut gan arī minimālisms tas nav," turpina Kaspars Zariņš.

Mākslinieks vērtē, ka izstāde būtu jārīko reizi 2-3 gados. Šajā reizē galerijā "Daugava" izlikti 15 no 30 uzgleznotajiem darbiem, kas tapuši Covid ierobežojumu laikā.

Sesto maņu dēvē par iedzimto gudrību, iekšējo balsi, Austrumos par “trešo aci”. Sestā maņa ir intuīcija. Cilvēks tiek mācīts ignorēt dabas dotās intuitīvās spējas, savas dvēseles daļu, kura ir netverama. Cilvēku māca visu kontrolēt ar prātu. Loģika ir veids, kādā prāts izzina realitāti, bet intuīcija ir veids kā reālo pasauli izjūt cilvēka būtība.

"Kas vieno darbus - sestā maņa. Nonācu pie sevis, ko esmu vienmēr teicis, ka viens no maniem galvenajiem instrumentiem ir intuīcija, kas ir viens no sestās maņas skaidrojumiem. Es vienmēr esmu balstījies intuīcijā," atzīst Kaspars Zariņš.

Izstāde “Sestā maņa” būs skatāma līdz 11. jūnijam.