Lai iepazīstinātu ar Baltijas valstu keramikas svarīgākajiem māksliniekiem, kā arī šīs mākslas nozares pašreizējo stāvokli un attīstību globalizācijas laikmeta ideju mainībā, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā savu mājvietu radusi izstāde „CREO ERGO SUM” – „RADU, TĀTAD, ESMU”, kas ir Baltijas kuratoru un keramikas speciālistu kopprojekts. Ekspozīcijā piedalās 19 Latvijas, Lietuvas un Igaunijas keramiķi.

Ar Baltijas valstu keramiķu izstādi 3. Latvijas Keramikas biennāles programmā iepazīstina projekta kurtors, Daugavpils Marka Rotko mākslas centra mārketinga speciālists Aivars Baranovskis un Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja Keramikas un porcelāna kolekcijas glabātāja Dace Ļaviņa.

Kādiem principiem sekojot, sastādīta izstādē iekļauto mākslinieku kopa, stāsta Latvijas Laikmetīgās keramikas centra speciālists Valentīns Petjko.

Sākot iepazīt ekspozīciju, vispirms skatītāju satiek lietuviešu keramiķes Milenas Pirštelienes māla attēlu un objektu sērija „Atkārtošanās”. Igauņu keramiķes Annes Turnas darbu stikla un māla sērija „Sarkanais lietus” skatītājus varētu pārsteigt ar savu smalkumu un itin kā stopkadrā apstādinātu pilienu kustību.

Līdz ar latviešu kolēģiem pie ekspozīcijas izstrādes strādāja arī Paņevēžas mākslas galerijas Keramikas paviljona speciāliste Aurēlija Seiliene un Igaunijas Keramikas asociācijas pārstāve Pille Kaleviste: "Pie šīs izstādes strādājām divus gadus, un šis laika posms mums sagādāja arī zināmas grūtības, jo daži darbi jau bija pabeigti, taču atsevišķi mākslinieki nolēma tos izmainīt. Saziņa notika galvenokārt ar e-pastu starpniecību.

Darbs izolācijas apstākļos var radīt zināma veida frustrāciju. Tāpēc ir ļoti labi, ka materiāli un tehnikas, ar kurām keramiķi strādā, darba procesā rada teju meditatīvu stāvokli.

Tādējādi tu itin kā vari ceļot, pārkāpt kaut kādas robežas - kas cilvēkiem, kuri nenodarbojas ar mākslu vai kuru darbs nesaistās ar darbošanos ar rokām, ir grūtāk sasniedzams stāvoklis. (..) Šobrīd ir ļoti svarīgi, ka tev kā radošam cilvēkam ir zināms skaidrs mērķis, uz kuru virzīties, ka tu dodies uz to pa noteiktu maršrutu. Vai tā būtu izstāde vai jebkas cits. Tas sniedz motivāciju un horizontu, ko uzlūkot. Protams, tas neizslēdz to, ka var uznākt arī depresīvas domas, taču galvenais ir atrasties kustībā un neapstāties."

Baltijas laikmetīgā keramika, kura gatavota ar devīzi CREO ERGO SUM – „RADU, TĀTAD ESMU” Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja lielajā zālē aplūkojama līdz 3. oktobrim.