Kultūras rondo viesis irrežisors Valters Sīlis, kuram šogad piešķirta Eduarda Smiļģa balva. Viņa izrādes skatāmas gan „Dirtu Deal Teatro” Rīgā, gan Kauņā, gan Tallinā. Latvijas Nacionālā teātra Lielajā zālē Valters Sīlis iestudējis Tomasa Vinterberga lugu "Komūna". Kā ir būt režisoram, kuram vēstures tēmas un politiskie konteksti vienmēr bijuši ļoti svarīgi, laikā, kad karš daudz ko padara neiespējamu un neaptveramu?

Tomass Vinterbergs (1969) ir dāņu vidējās paaudzes kinorežisors, kurš 1995. gadā tūlīt pēc Dānijas Nacionālās filmu skolas beigšanas kopā ar Larsu fon Trīru izveidojis dāņu kino fenomenu "Dogma 95", kas radīja jaunu kino estētiku un ieguva uzmanību visā pasaulē. Latvijā popularitāti nesen ieguva viņa dziļi cilvēciskais veltījums autoavārijā bojāgājušajai meitai Idai – filma "Vēl pa mēriņam".

Luga "Komūna" arī balstās biogrāfiskos faktos, jo 60. gadu beigas un 70. gadu sākums ir komūnu uzplaukuma laiks Dānijā. Pats Vinterbergs ir uzaudzis šādā kopienā ar dalītu atbildību, kolektīvu lēmumu pieņemšanu un utopiju par jauna sabiedrības modeļa izveidi.

Luga stāsta par Ēriku un Annu, kuri saņem mantojumā privātmāju un izlemj veidot komūnu, kurā dzīvot atbilstoši saviem ideāliem, sapulcējot domubiedrus – apburošus, tolerantus, seksu alkstošus, gudrus, politiski aktīvus, siltus un pretimnākošus cilvēkus. Viņi pieņem lēmumus balsojot un praktizē pavisam jaunu sabiedrības dzīvesveidu, līdz Ērika dzīvē parādās cita sieviete…

Tuvākās izrādes 12. un 21. aprīlī, 5., 16. un 24. maijā.