Kultūras Rondo devies uz Latvijas Kara muzeju, lai iepazītos ar jaunās Latvijas Neatkarības karam veltītās ekspozīcijas “Latvijas valsts izveidošana un Neatkarības karš. 1918–1920” vizuāli telpisko stāstu un uzklausītu izstādes veidotājus par vienu no Latvijas vēstures sarežģītākajiem posmiem.

Jaunā ekspozīcija ir Latvijā lielākā Neatkarības karam veltītā ekspozīcija un nozīmīgākais muzeja valsts simtgades projekts.

"Ejot cauri muzejam, apmeklētājs vispirms iet cauri Pirmā pasaules kara ekspozīcijai, kas stāsta par notikumiem 1914. – 1918.gadā Latvijā un ārpus tās. Tad nonākam jaunajā ekspozīcijā, kas veltīta Latvijas valsts izveidošanai un Neatkarības karam. Bez rezultāta, kāds bija Pirmā pasaules kara iznākums, nebūtu arī 1918.gada 18.novembra. Tā ir likumsakarīga tālāko notikumu gaita vēstures notikumiem, kas pasaule risinājās," ar ekspozīciju iepazīstina Latvijas kara muzeja vēsturniece Barba Ekmane.

Ekspozīcijas stāsts sākas ar 1917.gada 12.martu. Tas ir datums, pēc kura sākas arvien aktīvākas runas par Latvijas valsts nepieciešamību. Tas ir  pēc Februāra revolūcijas Krievijā, kad mainās politiskā situācija. Tas dod iespēju veidot partijas aktīvākajiem sabiedrības pārstāvjiem. Sākt darbu pie Latvijas neatkarības pasludināšanas

 Jaunā ekspozīcija daudz bagātīgāka ar materiāliem un izmantotas mūsdienu tehnoloģijas, kas palīdz labāk vieglāk uztvert tos sarežģītos politiskos un militāros procesus, kas tajā laikā notika Latvijā.

Ekspozīcija stāsta par laiku, kad, Pirmajam pasaules karam noslēdzoties, Latvijas iedzīvotāji izmantoja iespēju veidot savu, neatkarīgu valsti. Lai to paveiktu, bija jāpārvar dažādi šķēršļi un jāaizstāv sava valsts ar ieročiem rokās.

Ekspozīcijas dizaina koncepciju veidoja "Dd studio". Mākslinieks Miks Mitrēvics atzīst, ka veidojot vēsturiskas ekspozīcijas, var uzzināt pats ko jaunu un līdz ar to saprast, kā uzrunāt citus un pateikt būtisko par attiecīgo laiku ne tikai no satura viedokļa, bet arī emocionāli.

Filozofs Artis Svece vērtē, ka ekspozīcija ir sanākusi ļoti bagātīga, jo tas laika periods ir ļoti intensīvs, noti bagāts ar notikumiem.

"To visu mēģinām šeit ielikt, akcentējot nozīmīgākos notikumus, kas arī veido emocionālo noskaņu. (..) Šo ekspozīciju mēģinām veidot mazliet kā kontrastu Pirmā pasaules kara ekspozīcijai, mēģinām ielikt pacilātu un patriotisku noskaņu, lai arī runa ir par karu. Jo ekspozīcija noslēdzas ar reālu Latvijas neatkarību, Latvijas karoga krāsām," norāda Artis Svece.