Pasaules latviešu mākslas centrs (PLMC) Cēsīs atklājis izstādi „Ojārs un Silvija - abstraktais ekspresionisms Čikāgā” un paplašina savu darbību, veidojot izstādes arī Liepājā.

Kā par Pasaules latviešu mākslas centrā Cēsīs skatāmo izstādi Kultūras rondo stāsta PLMC direktors Kārlis Kanderovskis, Alūksnē dzimušie brālis un māsa Ojārs un Silvija Šteineri kā Otrā Pasaules kara bēgļi nonākuši Vācijā, bet viņu radošais darbs pagājis Čikāgā, ASV, kur mākslas dzīve pēckara gados piedzīvojusi spēcīgas pārmaiņas. Abi piederējuši pie tā dēvētās “Čikāgas mākslinieku grupas”, proti, latviešu māksliniekiem, no kuriem vairāki studējuši Mākslas institūta skolā "Art Institute of Chicago". Viņu vidū bijuši Vitauts Sīmanis, Edvīns Strautmanis, Benno Tālivaldis, Reinis Eikens, Viestarts Aistars, Maigonis Barens, Ēriks Dukāts, Ģirts Puriņš un citi.

Kanderovskis uzsver, ka abiem jaunajiem latviešu imigrantu māksliniekiem šis noteikti bijis aizraujošs laiks, jo bijis jāpielāgojas jaunajai mākslas pasaulei un jaunām ietekmēm globālā kontekstā. Populārā kultūra, komerciālisms, internacionālisms, sirreālisms un sociālās pārmaiņas, kā, piemēram, feminisms, apstrīdējis agrākos priekšstatus par mākslas jēgu.

Latviešu trimdas mākslinieku darbi skatāmi arī Liepājā. Viena no izstādēm vēju pilsētā ir Leldes Kalmītes "Nemierīgas ainavas - gleznas un zīmējumi", otra - Annus dzimtas mākslinieku Augusta, Jāņa un Annas Hāgenas-Annus darbu izstāde "Annus reiz trīs".

Kanderovskis intervijā atklāj, ka arī pats labprāt radot mākslas darbus, Čikāgā viņam esot maza galerija, kur topot ne tikai mūzika, bet arī māksla, kas dažādā veidā savā starpā tiekot kombinētas. Piemēram, tās esot interaktīvas skulptūras, no kurām viena atvesta arī uz Latviju. Tur bijusi ierakstīta dzeja, sapņi, dažādi stāsti, darbs ceļojis uz Lietuvu, Ukrainu, Itāliju, Spāniju, Čikāgu un tālāk uz Kaliforniju.

Runājot par izstāžu rīkošanu, Kanderovskis stāsta, ka tas viņam esot sirds darbs:

"Es uzskatu, ka tad, kad tu esi pabeidzis iekārtot izstādi, šai telpai ir jābūt tavai vismīļākajai vietai pasaulē. Un tieši tā es šobrīd jūtos attiecībā uz izstādi "Ojārs un Silvija"."

Pasaules latviešu mākslas centrs izveidots un darbojas Cēsīs ar mērķi veicināt mākslas vērtību saglabāšanu, ko radījuši Otrā pasaules kara rezultātā ārpus Latvijas devušies latviešu mākslinieki un ārzemēs dzīvojošā jaunā mākslinieku paaudze.