31. maijā savu darbu uzsācis Dailes teātra festivāls, līdz sestdienai aicinot skatītājus uz Timofeja Kuļabina iestudējumu „Kokvilnas lauku vientulībā”, Tamāras Trunovas režisēto Kijivas Komēdijas un drāmas teātra viesizrādi „Sliktie ceļi”, Lukaša Tvarkovska apjomīgo inscinējumu „Rothko”, Māras Zālītes un Viestura Kairiša variāciju „Smiļģis” un Ildiko Gāšpāras Eižena Jonesko dramatizējumu „Degunradži”. Kādi ir festivāla mērķi tālākajiem gadiem un ar kādiem izaicinājumiem jāsaskaras teātra veidotājiem šodienas sarežģītajos apstākļos?

„Dailes festivāls” ir iecerēts kā jauna svētku tradīcija, parādot vienkopus to, kas radīts kopā ar mūsu un Eiropas viesmāksliniekiem pēdējo divu sezonu laikā. Tā ir arīdzan iesildīšanās un pirmais pārbaudes posms teātra mērķim - strādāt plašākā Viduseiropas un Ziemeļeiropas kontekstā.

Tikšanās laikā Dailes teātrī tā direktors Juris Žagars mediju pārstāvjus iepazīstināja ar novērojumiem par aizvadītās sezonas īpatnībām apmeklējuma intensitātē un mainībā.

Par „Dailes festivāla” mērķiem un Dailes teātra uzņemšanu Eiropas Teātru savienībā stāsta teātra mākslinieciskais vadītājs Viesturs Kairišs.

Kijivas Drāmas un komēdijas teātra izrāde „Sliktie ceļi” emocionāli un nesaudzīgi tieši vēsta par kara plosīto Ukrainu, Donbasa karu un cilvēkiem, kurus tas skāris un neatgriezeniski mainījis. “Sliktie ceļi” ir dramaturģes Natālijas Vorožbitas radīti seši stāsti par sieviešu un vīriešu attiecībām, kurās karš ienes spriedzi un izkropļo tās. Tie ir stāsti par plaisām, kuras vairs nebūs iespējams aizpildīt. Izrāde ieguvusi Kijivas teātra kritiķu “Kyivskyi Rakhunok” atzinību – Labākā izrāde 2018. Izrāde pirmo reizi tika spēlēta 2017. gada 15. novembrī Karaliskā galma teātrī (Royal Court Theatre) Londonā un šovakar tā satiksies ar skatītājiem pulksten 19 Dailes teātrī.

Par dalību Dailes teātra festivālā un izrādes mēģinājumu procesu stāsta režisore Tamāra Trunova.