Esam pietuvojušies Dailes teātra šodienai. Cikla „Dailes teātra gadsimts” noslēdzošajā raidījumā ieskatīsimies nesenā pagātnē, kad skatuves mākslā skolotas Dailes teātra 8. un 9.studija. Šo studiju audzēkņi jau mācījās Kultūras akadēmijā.

Dailes teātra aktieris un 8.studijas absolvents Ginta Grāvelis palīdz saprast, kā aktieru gatavošana Dailes teātrim notikusi gadsimtu mijā. Bet Dailes teātra arhivāre un redaktore Līvija Dūmiņa sameklējusi rakstiskas liecības par šo laiku.

Gints Grāvelis sarunā par studiju laiku daudzkārt uzsver, ka tās ir viņa domas, tikai viņa pārdomas, taču tajā var saklausīt laiku, cilvēkus, noskaņojumu, kāds valdīja 2000. gadu sākumā.

8.studijas audzēkņu ikdiena ritēja Kultūras akadēmijā, galvenokārt, Zirgu pastā. Dailes teātra 8.studijas vadītājs bija režisors Kārlis Auškāps. Viņš šajā laikā vēl ir Dailes teātra galvenais režisors. Starp 8.studijas pedagogiem bija arī Dailes teātra aktieri: Lidija Pupure un Juris Strenga. Kultūras akadēmija bija uzņēmusi 25 jauniešus, līdz studiju beigām bija palikuši 17.

Dailes teātra 9.studija pagaidām pēdējā, kas gatavota tieši Dailes teātrim. Dainis Grūbe ir viens no šīs studijas absolventiem un Dailes teātra aktieris ir joprojām.

Kursa vadītāji bija Mihails Gruzdovs un Indra Roga, un šajā laikā Gruzdovs ir Dailes teātra galvenais režisors. Kā allaž, arī ar šo studiju bija sarežģīti visus aktierus iekļaut Dailes teātra štatā.

Īpašs stāsts ir par Dailes teātra 9.studijas – Latvijas Kultūras akadēmijas tolaik 3.aktieru kursa studentu izrādi „Kāzas”. Staņislava Vispjaņska simbolisko lugu iestudēja Mihails Gruzdovs un Indra Roga un pirmizrāde notikusi Krakovas teātra festivālā.

Stāstot par mācībām, Dainis Grūbe neslēpj arī trūkumus, kādi bijuši šīs studijas izglītošanas laikā.