Dodamies uz Dailes teātri, kur šoziem pirmizrāžu netrūkst. Tikko Mazajā zālē piedzīvota izrādes „Kur pazuda valsts” satikšanās ar skatītājiem, bet rosība teātrī liecina, ka nepavisam aiz kalniem nav Henrika Ibsena „Branda” jauniestudējums.

“Tev piedots tiks, ja neiespēji, bet mūžam ne, ja negribēji…” Šos vārdus saka  Henrika Ibsena Brands un bez kompromisiem dzīvo ne tikai izrādes galvenais varonis, bet tas tiek prasīts no jebkura, kurš lugu vēlas iestudēt. Ielūkosimies lugas tapšanas aizklisēs no sievišķīgās puses. Kā top „Branda” tērpi?

Fakts, ka Dailes teātra fasādi rotā plakāts, kas vēsta, ka jau janvāra nogalē gaidāma Henrika Ibsena lugas „Brands” pirmizrāde, nozīmē to, ka teātra kostīmu nodaļā darbs rit uz pilnu klapi.

Ir darba dienas vidus un Dailes šūšanas darbnīcā tvaika gludekļa, šujmašīnu un šķēru skaņām fonā skanot, sastopu izrādes Brands kostīmu mākslinieci Baibu Litiņu. Starp visiem tērpiem, kas gaida savu uznācienu Ibsena „Brandā”, tērpu māksliniece izceļ divus brūnus kostīmus īpašām varonēm, īpašām aktrisēm.

Vēl kāda būtiska nianse, ne visi no teju četrdesmit no izrādes tērpiem ir radīti no jauna, daļa no tiem atrasti Dailes teātra tērpu noliktavās.

Par tērpiem Dailē ilgus gadus rūpējas kostīmu uzglabāšanas nodaļas vadītāja pārzine Ivonna Straume, kura vedina ielūkoties savā valstībā.

Lai noliktavās rūpīgi glabātos tērpus atkal celtu gaismā, Dailes teātrī jau ir tradīcija veidot tērpu izstādes. Šobrīd teātra otrā stāva foajē savu otro uznācienu piedzīvo zīda un samta tērpi. Izstādes „Daile. Samts. Zīds” idejas  autore Beāte Rudzroga-Piņķe to veidojusi kopā ar atbildīgo par kostīmiem Ivonnu Straumi.

Izstāde apmeklētājus gaida līdz 20. janvārim, tiesa, tikai pirms un pēc izrādēm, kā starpbrīžos.

Sarunā ar izstādes veidotājām uzzinājām, ka samts un zīds ļoti bieži tiek izmantots skatuves tērpu radīšanā, jo šie ir ļoti pateicīgi materiāli – zīda gaisīgums, samta smagums, abu cēlums nereti runā skaļāk par vārdiem. Izstādē tuvplānā iespējams apskatīt kostīmus, kurus uz skatuves vilkušas Dailes teātra aktrises un aktieri izrādēs “Lauva ziemā”, “Sids”, “Ivanovs”, “Trīs māsas”, “Kandida”, “Marija Stjuarte”, “Meža gulbji”, “M. Butterfly”, “Oņegins” un citās.

Par „Brandu” mēs noteikti vēl Kultūras rondo runāsim, jo izrādes pirmizrāde jau  27. janvārī.