Decembra sākums pieder festivālam “Prozas lasījumi”. Festivāls sāksies 1. decembrī. Plaši pārstāvēti tajā būs Baltijas rakstnieki un vairāk nekā nedēļas laikā ļaus iepazīt līdz šim nepublicētu latviešu un Baltijas kaimiņvalstu autoru jaundarbu lasījumus. Kultūras Rondo studijā šī gada programmu pārrunājam ar rakstnieci Ingu Žoludi un literatūras zinātnieci Sigitu Kušneri.

Šogad festivālā paredzēti vairāki prozas lasījumu vakari, un būs arī tradicionālās prozas brokastis. Līdzās latviešu prozai Baltijas viesu vakarā būs iespēja iepazīt arī igauņu un lietuviešu jaunākos tekstus Kristinas Sabaļauskaites (Kristina Sabaliauskaitė, Lietuva), Birutes Jonuškaites (Birutė Jonuškaitė, Lietuva), Tīta Aleksejeva (Tiit Aleksejev, Igaunija) un Urmasa Vadi (Urmas Vadi, Igaunija) lasījumā.

Inga Žolude Baltijas stāstu vakarā 7.decembrī lasīs darbu kopā ar Tītu Alkesejevu, jo kopā raksta romānu par pirmo Bībeles tulkojumu igauņu un latviešu valodā 17.-18. gadsimtu mijā.

Festivāla "Prozas lasījumi" programma pieejama šeit.

Sava lasītāja meklējumu ceļā dosies “Aicinājuma” un “Literārās Akadēmijas” debitanti. Ģimenes sestdiena ar lasījumiem mazajiem un jaunajiem latviešu prozas cienītājiem, kā ierasts, notiks Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. “Aizgājušā laika meklējumos” jaunie rakstnieki piedāvās interpretācijas par nesenās pagātnes prozas tekstiem, bet mākslas stacijā “Dubulti” (Jūrmala) būs iespēja dzirdēt jaunāko detektīvžanra prozas darbu fragmentus. Festivāla laikā notiks arī diskusija par mūsdienu latviešu prozas aktualitāti un aktualitātēm. Festivāla noslēguma pasākums – ar domu par rakstnieka vārda brīvību un pieminot Džamalu Hašogi.

Turpinot labās tradīcijas un ienesot jauninājumus, festivāla “Prozas lasījumi” šā gada programmu veidojusi Festivāla padome – Nora Ikstena, Sandra Ratniece, Inga Žolude, Arno Jundze un Osvalds Zebris.

"Dalībnieku skaita ziņā festivāls ir plašāks nekā pagājušā, pasākumu ziņā – tāds pats. Paralēli ir doma rīkot konferenci par aktualitātēm literatūrā, tieši akcentējot prozu. Paskatoties uz to, ko domā rakstnieks, ko domā lasītājs un kā viņi satiekas un vai satiekas ar bibliotekāra starpniecību,” atklāj Sigita Kušnere.

Paralēli „Prozas lasījumos” notiek arī Baltijas jauno tulkotāju darbnīca.

„Prozas lasījumu” iezīme – tajos piedalās visu paaudžu rakstnieki un visu paaudžu lasītāji.

Kušnere īpaši aicina uz neparastu pasākumu 8.decembrī Žaņa Lipkes memoriālā „Aizgājušā laika meklējumos” -  jauni autori veido savas improvizācijas par agrāk rakstītiem darbiem. Pirms vairākām desmitgadēm uzrakstītus darbus varēs dzirdēt jauno autoru pārfrāzējumos un interpretācijās.

Savukārt mākslas stacija „Dubulti” šajā pašā dienā, 8.decembrī, pārtaps par detektīvu staciju, kur skanēs kriminālžanra darbu lasījumi.

Būtiskākā tradīcija, kas gadu no gada tiek ievērota – tie ir pirmatskaņojumi, darbi, kas vēl tapšanas stadijā, kas tikko uzrakstīti, tikko ir izdoti grāmatā vai tūlīt iznāks grāmatā.

Šajā gadā „Prozas lasījumu” dalībnieku piedāvājumu nevērtēs žūrija un arī balvas nebūs, lielākais prieks ir piedalīties rakstniekiem un skatītājiem.