Ieguldījums un pārsteigums dejas mākslā ir tās kategorijas, par kurām stāstīsim šoreiz. Būs arī secinājumi un atziņas par situāciju Dejas mākslā, izvērtējot divu gadu veikumu. Atgādinām, ka Dejas balva 29.aprīlī tiks pasniegta otro reizi un tai izvirzīti pretendenti 12 nominācijās, par kuriem šonedēļ esam stāstījuši.

Esam unikāli, mums ir vienota dejas balva! Šāda frāze izskanēja Dejas balvas nominantu paziņošanas dienā. Latvijas Dejas informācijas centra valdes priekšsēdētājai Intai Balodei ir ko teikt par vienoto dejas balvu.

Uzklausot žūrijas pārstāvjus, nākas secināt, ka katrs bagātinājies, iepazīstot citus dejas žanrus. Turklāt vērtīga bijusi iedziļināšanās, jo par dejas darbiem nekad nav domājuši tik detalizēti. Žūrijas priekšsēdētāja Agnese Andersone uzsver gan klātbūtnes nozīmi, gan emocijas.

Liela dažādība parādās nominācijā „Ieguldījums dejas mākslā”. Nosaukti pieci pretendenti, kas darbojas tiešām atšķirīgos dejas žanros un nozarēs un tie ir:

  • Andžejs Začiņajevs – par ieguldījumu hiphopa kultūras attīstīšanā,
  • Jānis Ērglis – par izcilu horeogrāfa, pedagoga un organizatora darbu latviešu skatuviskajā dejā,
  • Dmitrijs Gaitjukevičs, Anna Novikova, Rūta Pūce un Olga Žitluhina – par profesionālās vidējās izglītības programmas „Laikmetīgā deja” izveidošanu Rīgas Baleta skolā,
  • Genādijs Gorbaņovs – par augstvērtīgu Latvijas Nacionālās operas un baleta vīriešu solistu repetitora darbu,
  • Dita Jonīte – par pētījumiem dejas vēsturē izdevumos „Neatkarības laika teātris” un „Latvija: kultūru migrācija”.

Turpinājumā par kategoriju „Pārsteigums dejas mākslā” – un tādi pārsteigumi, žūrijasprāt, bijuši četri:

  • Veltījums Baltijas ceļa 30 gadu piemiņai “Gatves deja uz lidostas skrejceļa”, producente: Ilze Jakovele
  • Daugavpils deju grupa „Factory Kingz” balvai izvirzīta par pasaules čempionu titulu izcīnīšanu Monpeljē (Francijā),
  • Vēl žūriju pārsteigusi izrāde – performance dejas valodā „Intervija ar Frānsisu Bēkonu”
  • Dejas informācijas centra rīkotais cikls „Deja domā. Kā deju uztvert, saprast un aprakstīt”.

Žūrija par laureātiem lems aprīlī, un tas nebūs viegli, pārliecināta Agnese Andersone. Vai Dejas balvas piegādās ar droniem, vai pasniegs tieši rokās uz Dailes teātra skatuves, to pašlaik nevar zināt. Tomēr droši zināms, ka svētki būs un katrs Dejas balvas laureāts saņems naudas balvu un mākslinieces Gintas Grūbes veidoto statueti.