“Dīvāna kinozāles” epizodē savos filmu ieteikumos dalīsies kinokritiķi Dmitrijs Rancevs un Kristīne Simsone.

Kinokritiķis Dmitrijs Rancevs pēdējā laikā pārskata režisores Kiras Muratovas filmas, kuru dēvē par izcilu meistari un norāda, ka viņas filmas ir vērts skatīties vēl un vēl. Mūsu sarunā Dmitrijs īpaši izceļ viņas 2004. gadā uzņemto filmu “Skaņotājs”.

Filma “Skaņotājs”/ “Nastrojščik” saņēmusi gan Zelta Ērgļa, gan Nikas kinobalvas, gan Krievijas Kinokritiķu ģildes apbalvojumus. Aktrise Renāta Ļitvinova to piedāvā noskatīties savā YouTube kanālā.

Nākamais Dmitrija Ranceva ieteikums: neovesterns “Lēnie rietumi” / “Slow West”. Sandensas kinfoestivāla Lielo Kritiķu balvu saņēmusī laikmeta drāma vēstī par 16gadīgu skotu jaunekli, kurš dodas bīstamā ceļojumā lai satiktu savu mīlestību, kura kopā ar tēvu bēguļo pa Mežonīgajiem rietumiem, jo abi ir nepatiesi apsūdzēti noziegumā. Ceļā jauneklis sastop tā vēl vienu “ārpus likuma esošu” klejotāju Maikla Fasbendera veidolā – viņš jauneklim piedāvā turpināt ceļu kopā.

Trešā afiša “Dīvāna kinozāles” vitrīnā – režisora Aleksandra Hanta diplomdarbs, 2017. gadā absolvējot Viskrievijas kinematogrāfijas institūtu jeb VGIKu. Arī šeit nolasāms ceļa filmas jeb "road movie" žanrs, un vispirms jau izteiksmīgajā darba nosaukumā: “Kā Vitja Ķiploks Ļohu Dūrēju uz ivalīdu namu veda”.

Galvenais varonis Vitja ir jauns vīrietis, kurš strādā mazpilsētas atkritumu pārstrādes uzņēmumā, kopā ar sievu cenšas audzināt dēliņu, bet pa īstam tomēr nespēj iekļauties normālā dzīvē – iespaidu uz viņa rīcību atstājuši 12 gadi pavadītie gadi bērnu namā, kur viņš bija spiests uzturēties pēc savas mātes pašnāvības. Pagriezienu stāstā veic viņa tēva piepešā parādīšanās.

Cilvēcisko pārmaiņu stāstam Krievijas nomalē varat novērtēt, apmeklējot vietni kino-teatr.ru.

Kinokritiķe Kristīne Simsone vēl arvien, pašas vārdiem, nēsā līdzi galvā rumāņu režisora Kristi Puju laikmeta drāmu “Malmkrogs”, kas veidota pēc krievu dzejnieka Vladimira Solovjova darba “Trīs sarunas par karu, morāli un reliģiju”. To bija iespējams skatīt Rīgas Starptautiskajā kinofestivālā pērn, un šobrīd tas izdarāms platformā MUBI.com.

Vēl viens ieteikums no Kristīnes Simsones, kuru atrast platformā MUBI.com – tā dēvētā grieķu “weird wave” jeb “savādnieku viļņa” virziena redzamākā pārstāvja Jorga Lantima īsfilma “Mimic”. Kristīne te norāda uz zināmu līdzību ar Pjēra Paolo Pazolīni filmu “Teorēma” un tajā attīstīto Svešinieka tēlu, kura ierašanās izjauc pirms tam noteiktu un ierastu kārtību.

Trešā filma atrodama Kino Bizes mājas kinoteātrī, vietnē kinobize.lv. 1953. gada filma “Stopotājs” jeb “Hitchiker” ir balstīta uz patiesiem notikumiem un stāsta par kādu sērijveida slepkavu, kurš ir nolaupījis un tur gūstā divus draugus, kuri devušies makšķerēt. Kristīne piebilst, ka šo mēdz uzskatīt par pirmo “film noir” filmu, kuru režisējusi sieviete, proti, Aida Lupino.