No 28. aprīļa līdz 3. maijam notiks Starptautiskais dokumentālā kino festivāls " Artdocfest/Riga".

Pirmo reizi starptautiskais dokumentālo filmu festivāls “Artdocfest” notika Maskavā 2007. gadā. Īsā laika posmā tas kļuva par vienu no prestižākajiem festivāliem Krievijā un par lielāko dokumentālo filmu festivālu bijušo PSRS valstu teritorijā. 2014. gadā, kad festivāla prezidents, režisors Vitālijs Manskis pārcēlās uz pastāvīgu dzīvi Latvijā, “Artdocfest” tika aicināts pievienoties nelielajai Latvijas kinofestivālu saimei, kas togad bija apvienojusies zem Rīgas Starptautiskā kino festivāla zīmola, un veidot festivāla dokumentālā kino programmu. Šogad festivāls norisinās gan Krievijā, gan Latvijā.

Kopš 2018. gada “Artdocfest” Rīgā organizē starptautisku konkursu, kura ietvaros notikušas Latvijas - reizēm arī pasaules - pirmizrādes 21 filmai no vairāk nekā 10 pasaules valstīm. Pērn festivāla rīkotājiem kļuva skaidrs, ka festivāla mērogs ir būtiski pāraudzis līdzšinējās darbības apjomu, tāpēc tika uzsākta neatkarīga, īpaši dokumentālajam kino veltīta festivāla “Artdocfest/Riga” izveide.

Tā ietvaros tiek rīkota jauna starptautiska konkursa programma “Baltijas fokuss”, akcentējot Baltijas valstu dokumentālistu veikumu. Programmā iekļautas kopskaitā 10 filmas, kuras vieno dažādu vēstures pagrieziena punktu un kolīziju iespaidoti cilvēkstāsti. Turpina “Baltijas fokusa” programmas kuratore Kristīne Briede.

“Baltijas fokusa” programmas skatītāju vietu kvotas ir aizpildītas jau festivāla sākumā, taču tas nenozīmē, ka filmas pie skatītājiem nenonāks. Atkarībā no producentu kompāniju līgumslēgšanas aktivitātes ar festivālu, tās viena pēc otras parādīsies platformā artdoc.media. Un, kā jau minēja Kristīne Briede, pēc epidemioloģiskā luksofora zaļās gaismas iedegšanās – arī kinoteātrī “Splendid Palace”. Tikām vietnē artdoc.media iespējams skatīties plašu klāstu no līdzšinējo festivāla darbības gadu filmām, noteikts skaits arī bez maksas.

Turpinājumā – pāris vārdi ar festivāla prezidentu, režisoru un nu jau arī ASV Kinoakadēmijas locekli Vitāliju Manski.

Festivāls "Artdocfest" Sanktpēterburgā ar pilsētas domes lēmumu tika slēgts, taču, vienojoties ar autortiesību īpašniekiem, dažas filmas festivāla dienās Krievijas Federācijas teritorijā būs iespējams demonstrēt. Ko nozīmē organizēt festivālu, saskaroties ar šādiem apgrūtinājumiem?

Festivāla “Artdocfest” iepriekšējo gadu filmas iespējams skatīties platformā artdoc.media. Vēl jāpiebilst, ka festivāla ietvaros norisināsies arī simpozijs, kurā tiks risinātas sekojošas tēmas: “Dokumentālista misija pasaulē bez barikādēm jeb ko šodien būtu filmējis Juris Podnieks?”, pēdējo piecu gadu sasniegtais Latvijas dokumentālajā kino “Dokumentālistu pēcpusdienas snauda”, ka arī filozofa Ulda Tīrona saruna ar filmas “Gunda” režisoru Viktoru Kosakovski. Visas norises tiks dokumentētas un pēc festivāla beigām būs izvietotas tīmeklī – par to ziņosim turpmāk.