Emocijas un komentāri pēc "Spēlmaņu nakts" kopā ar Dailes teātra aktrisi Vitu Vārpiņu, kura balvu saņēma par Rutes Vulfas lomu izrādē “Ārsts” Dailes teātrī. Balva piešķirta par smalku un drosmīgu aktrises darbu, filigrāni atklājot sarežģīta raksturu pretrunīgu ētisku dilemmu krustcelēs.

"Bija tik daudz emociju, tik daudz kolēģu apsveikumu, par ko es priecājos visvairāk, ka mēs spējam cits par cita sasniegumiem un panākumiem priecāties. Likās arī, ka mans telefons uzsprāgs vienā brīdī. Es to novērtēju, ka draugi un paziņas uzskata par vajadzīgu piezvanīt vai atsūtīt ziņu," sarunā Kultūras rondo atklāj aktrise Vita Vārpiņa.

Žūrija atzinīgi arī novērtēja Dailes teātra iestudējumu "Smiļģis", par kuru Vitai Vārpiņai ir īpašs stāsts, par kuru var teikt – Smiļģis sarežisēja pa savam.

"Izrādē "Smiļģis" man bija paredzēta Smiļģa pirmās sievas Bertas loma. Es arī mēģināju un tāpat kā pārējie kolēģi lasīju visu, ko par Smiļģi var izlasīt. Par Bertu nav daudz materiālu, tomēr es mēģināju atrast un saprast šo sievieti. Liktenis izspēlēja ļaunu joku, un divas nedēļas pirms "Smiļģa" pirmizrādes, kas bija pirms gada novembrī tukšā zālē, man saslima dēliņš ar Covid, un es biju tiešā kontaktpersona. Vakcīnas tobrīd vēl nebija. Protams, es nedrīkstēju nākt uz teātri," atminas Vita Vārpiņa.

Viesturs Kairišs steidzami meklēja aktrisi, kas varētu spēlēt lomu. Tā bija Kristīne Nevarauska.

"Es paliku bez šīs lomas, jo Viesturam, kā jau tas teātrī gadās, neatlika laika diviem sastāviem. Man tas bija ļoti sāpīgi, ne tāpēc, ka tajā lomā būtu kaut kas tāds, ko es varbūt nebūtu nospēlējusi. Tā nav tik plaša, tik apjomīga loma. Tomēr

man bija ļoti būtiski būt tajā iestudējumā, tāpēc, ka tas ir būtisks visai trupai, mums šobrīd," atzīst aktrise. "Tas, ko Zālīte [Māra] ir ielikusi, tur ir tik daudz no vēstures, kas sasaucas arī ar to, kas ir noticis manas dzīves laikā Dailes teātrī. Man ir sajūta, ka tur ir kaut kas ar saknēm dziļi vēsturē, tajā pašā laikā ar stariem nākotnē, kaut kas sasienas no vēstures uz nākotni caur šī brīža Daili. Man ļoti gribējās būt tajā izrādē."

"Un 18.novembra vakarā pusdeviņos man zvana Juris Žagars un saka: "Vita, es apsveicu tevi svētkos, bet rītvakar ir "Smiļģis" un tev būs jāspēlē." Kā man, gadu neesmu eksemplāru ņēmusi rokās?" turpina Vita Vārpiņa.

Saslimusi bija aktrise Kristīne Nevarauska.

"Es nolieku savu sarkanvīna glāzi un meklēju "Smiļģa" eksemplāru. Man ir 20 stundas līdz nākamā vakara "Smiļģim", kas pie tam ir televīzijas ieraksts. Tas palika arī mūžībai, mans ārprāts, ko biju spiesta savākt, lai nebūtu redzams. Tajā vakarā tas bija nervozi un varēja būt daudz labāk, bet spēlēju divus vakarus pēc kārtas un otrajā vakarā es jau atradu to Bertu, jo biju mēģinājusi šo lomu," atzīst Vita Vārpiņa.

""Smiļģis" sarežisēja pa savam," vērtē aktrise.

Turpmāk Dailes teātra iestudējuma "Smiļģis" izrādēs Bertas lomā varēs redzēt gan Vitu Vārpiņu, gan Kristīni Nevarausku.

23. novembrī, Eduarda Smiļģa 135. dzimšanas dienā, aizvadīta ikgadējā “Spēlmaņu nakts” ceremonija. Dailes teātrī tika apbalvoti aizvadītās teātra sezonas izcilākie iestudējumi un individuālie sniegumi – pasniegtas 12 “Skatuves naglas”. “Grand Prix” jeb Gada izrādes titulu ieguva Dailes teātra iestudējums “Smiļģis”, savukārt balvu par mūža ieguldījumu teātra mākslā šogad saņēma komponists Imants Kalniņš, kurš sarakstījis mūziku vairāk nekā 58 izrādēm gandrīz visos teātros Latvijā.

"Spēlmaņu nakts" laureāti:

 • Pirmo "Skatuves naglu" šī gada ceremonijā saņēma izrāde "Konklāvs". Jaunā režisora Klāva Kristapa Košina darbs ir Latvijas Kultūras akadēmija diplomdarba izrāde, kas tapusi sadarbībā ar Dirty Deal Teatro. Izrādes autori ir Diāna Kondraša un Klāvs Kristaps Košins, lomās: Endīne Bērziņa, Klāvs Kristaps Košins, Jurģis Lūsis. Balva piešķirta par nebijušu atkailinātu patiesības pakāpi, par galvenā varoņa pašatklāsmes ceļu, kurā no izmisuma dzīlēm piedzimst viņa laikabiedriem noderīgas atziņas.
 • Ar otro "Skatuves naglu" godināta teātra trupas KVADRIFRONS Valmieras vasaras teātra festivāls tapusī izrāde "Marija un zibens". Tās režisore ir Paula Pļavniece, dramaturgs Klāvs Mellis, kustību režisors Rūdolfs Gediņš. Lomās Ance Strazda, Sandija Dovgāne, Reinis Boters un Āris Matesovičs. Balvu piešķīra par meistarību izcili kodolīgā stāstā huligāniskā atsperīgumā ar paaudzes vienojošu asprātību izteikt jauna cilvēka pieaugšanas, sevis un otra atrašanas mokas, mulsumu, kaunu un vientulību, kad vienīgais orientieris ir vien maza zibens atstāta rētiņa uz ciskas.
 • "Skatuves naglu" saņēmusi arī Vijas Blūzmas, Anetes Meleces, mākslinieču apvienības "Grāfienes", Daces Vītolas un Riharda Zelezņeva izrāde "Kiosks" Latvijas Leļļu teātrī. Balva piešķirta par bērniem saprotamu un pieaugušajiem interesantu mākslinieciski augstvērtīgu sarunu par vientulību, depresiju un citādību.
 • "Skatuves nagla" piešķirta arī scenogrāfei Ievai Jurjānei un režisoram Viesturam Kairišam par kopdarbu izrādē "Smiļģis" Dailes teātrī. Par režijas un scenogrāfijas absolūtu saplūsmi, radot iestudējumu vizuālā teātra estētikā.
 • "Skatuves nagla" tikusi arī Mārtiņa Eihes, Kristas Burānes, Pamelas Butānes, Jēkaba Nīmaņa izrādei "Mans kaimiņš ebrejs" Rēzeknes Teātris Joriks. Par pilsētas kopienas saliedēšanu, profesionālās un amatiermākslas savienojumu un vēsturiskās apziņas modināšanu bez agresijas un didaktikas.
 • Sestā "Skatuves nagla" - režisoram Andrejam Jarovojam par pārliecinošu konceptuālu eksperimentēšanu, kas rezultējas inovatīvās laikmetīgā teātra formās un atvērtos vēstījumos, sniedzot gan skatītājam, gan izpildītājam neviltotu jaunatklājuma prieku no izrādes uz izrādi.
 • Septītā "Skatuves nagla" pasniegta kontrtenoram Jānim Šipkēvicam par lomu komponista Krists Auznieks un mākslinieku Kristas un Reiņa Dzudzilo veidotajā laikmetīgajā kameroperā "Tagadne (Time Present)", kas tapusi laikmetīgu skatuves mākslas notikumu sērijā “Pārmija” sadarbībā ar kultūrvietu “Hanzas perons”, par atkailinātu ceļojumu teritorijā, kurā skatītājam tiek dāvāts saviļņojums būt lieciniekiem mākslinieka pieaugšanai un neatgriezeniskai transformācijai.
 • Aktrise Ieva Segliņa "Skatuves naglu" saņēmusi par Raiņa lomu Dailes teātra izrādē "Smiļģis" – precīzā formā atklātu ģēnija trauslo būtību, par lomu, kas veidota, bijību saliedējot ar aktierisku drosmi.
 • Režisoram Dmitrijam Petrenko "Skatuves nagla" piešķirta par procesuālu domāšanu repertuāra veidošanā un darbā ar aktieriem, kas ļauj izkāpt no komforta zonas un apgūt vēl nezināmas profesionālās teritorijas. Režisors aizvadītajā sezonā iestudējis izrādes Liepājas, Daugavpils un Dailes teātrī.
 • Scenogrāfei un kostīmu māksliniecei Marijai Ulmanei balva piešķirta par spilgtu jaunākās scenogrāfu paaudzes reprezentāciju, iekļaujoties stilā atšķirīgās izrādēs un saglabājot personisko rokrakstu.
 • Māksliniekiem Kristai un Reinim Dzudzilo un Andrāšam Juhāsam "Skatuves nagla" piešķirta par Dailes teātra izrādes "Degunradži" vizuālo tēlu. Balva piešķirta par vizuālu piedzīvojumu, ievedot skatītāju absurda komiskajās un šausminošajās dzīlēs; par filigrānu video mākslas un scenogrāfijas saplūsmi, radot vienotu skatuves telpu.
 • Aktrise Vita Vārpiņa balvu saņēmusi par Rutes Vulfas lomu izrādē "Ārsts" Dailes teātrī.
 • Balvu par mūža ieguldījumu teātra mākslā šogad saņēmis komponists Imants Kalniņš, kurš sarakstījis mūziku vairāk nekā 58 izrādēm gandrīz visos teātros Latvijā.
 • "Grand Prix" jeb Gada izrādes titulu izpelnījies režisora Viestura Kairiša darbs "Smiļģis" Dailes teātrī.
   

Plašāk par "Spēlmaņu nakti" portālā lsm.lv.