No 1. līdz 8. oktobrim norisināsies trīspadsmitais Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) skatuves un audiovizuālās mākslas festivāls “Patriarha rudens”. Šogad festivāla programmā iekļautas vairākas neparastas un provokatīvas norises.

Par festivālu Kultūras rondo stāsta teātra zinātnieks, Latvijas Kultūras akadēmijas Skatuves mākslas katedras profesors Jānis Siliņš, jaunā režisore Linda Kalniņa un festivāla “Patriarha rudens” direktore Kristīne Freiberga.

Festivāls skatītājiem sniegs plašu LKA bakalaura, maģistrantūras un doktorantūras studentu darbu retrospektīvu. Festivāla fokusā šogad vairākas neparastas un provokatīvas norises, kas atbilst 13. – velna duča – festivāla norises gadam. Tas mudinājis sadarbībā ar mākslinieku Daini Rudeni jeb Rudens Stencil aktualizēt arī festivāla logo.

Festivāla radošā komanda astoņās dienās piedāvās daudzveidīgu skatuves un audiovizuālās mākslas darbu programmu: 10 izrādes, trīs filmu skates, meistarklases, diskusijas, sarunas un citus notikumus. Festivāla atklāšana notiks sestdien, 1. oktobrī, plkst. 15.00 LKA E. Smiļģa Teātra muzejā.

Pirmo reizi festivāla programmā iekļauti profesionālās doktorantūras studentu, skatuves mākslas nozarē jau atzītu profesionāļu – dramaturga Ivo Brieža un horeogrāfes Ramonas Galkinas – darbi. Izrādi “Normālu torti, lūdzu!” (autori-performeri Ivo Briedis, Janne Sārakala, Nina Larisa Basseta, Džeimss Makdonalds) būs iespējams redzēt 1. un 3. oktobrī plkst. 19.00, un 2. oktobrī plkst. 20.00 Rīgas Anglikāņu Svētā Pestītāja baznīcā. Izrādes laikā skatītājiem tiks dota iespēja piedzīvot pavisam neparastas kāzas. Mācītāja lomā iejutīsies mākslinieču duets Skuja Braden (Ingūna Skuja un Melisa Breidena), kā arī citi Latvijas, Dānijas un Somijas mākslinieki. Izrāde notiks angļu valodā un tapusi ar Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja Latvijā un Dānijas Kultūras institūta finansiālu atbalstu. Savukārt horeogrāfe Ramona Galkina festivāla apmeklētājiem ļaus ielūkoties laikmetīgās dejas cikla “Aizsācēji un iesācēji” skicēs. Horeogrāfe paralēli veido trīs dejas izrādes – divas izrādes ar divu dažādu paaudžu dejotāju sastāviem, strādājot ar identiskām tēmām un uzdevumiem, kā arī līdzīgām mākslinieciskās jaunrades metodēm. Izrāžu ciklu noslēgs trešā daļa, kur abas paaudzes darbosies kopā. Festivālā skatītājiem tiks piedāvātas topošo izrāžu skices (work in progress).

Ar pilno festivāla programmu, norises vietām, laikiem un aktuālāko informāciju interesenti ir aicināti iepazīties festivāla oficiālajā Facebook lapā, LKA Teātra mājas “Zirgu pasts” mājas lapā un Latvijas Kultūras akadēmijas mājas lapā.