Režisore Ināra Kolmane un aktrise Maija Doveika Kultūras rondo stāsta par darbu pie filmas “Mātes piens”, kas veidota pēc rakstnieces Noras Ikstenas grāmatas ar tādu pašu nosaukumu motīviem. Saruna par filmas versiju, radot ginekoloģes Astras tēlu un rādot viņas dzīvi padomju režīmā.

"Jau pusgrāmatā es viņu redzēju bildēs," par ieceri uzņemt filmu "Mātes piens" atzīst režisore Ināra Kolmane.

Viņa arī norāda, ka tāpat kā pats Noras Ikstenas romāns nav pilnībā autobiogrāfisks, arī filma "Mātes piens" ir veidota pēc grāmatas motīviem un nav izteikts darba ekranizējums.

Aktrise Maija Doveika atklāj, kad zvanījusi režisore un runājusi par filmu, pirmajā brīdī šķitis, ka ir pārklausījusies.

"Likās, ka savā augstprātībā pati iedomājusies, ka man zvana un piedāvā galveno lomu. Pagāja labs brīdis, ka es sapratu - tā laikam arī ir," atzīst Maija Doveika.

"Jau pirmajā brīdī es sapratu, ka tas ir kaut kāds īpašs piedāvājums manā dzīvē. Jau grāmatu lasot, es jau iztēlojos visu to dzīvi un cilvēkus, un laiku. Protams, izejot no saviem priekšstatiem un man tādu netrūkst. Esmu uzaugusi medicīnas vidē un tajā laikā, asociāciju netrūkst. es domāju, tas ir trumpis šajā gadījumā," vērtē aktrise.

Filma “Mātes piens” stāsta par jaunu un daudzsološu padomju laika ārsti Astru, kuru atveido Maija Doveika, bet jaunības epizodēs – Elīna Vaska-Botere, kas konfliktē ar totalitāro padomju režīmu, zaudējot visu – karjeru, mīlestību pret dzīvi un pat mātes instinktu, liedzot savam bērnam mātes pienu. Viņa ir spiesta pamest zinātni un doties uz lauku ambulanci, līdzi ņemot arī savu meitu Noru, kuru atveido Rūta Kronberga, kas pazīstama kā galvenās lomas – Billes atveidotāja filmā “Bille”. Pieaugot, meita kļūst par viņas vienīgo atbalstu un cenšas palīdzēt mātei pārvarēt depresiju, gan arī pati mācās izdzīvot nomācošajā padomju režīmā. 

Ināra Kolmane atzīst, ka grūtākais filmēšanas laikā bijuši masu skati – pie Brīvības pieminekļa, kur filmēta arī grāmatas autore Nora Ikstena un viņas tā laika klasesbiedri, kā arī stacijā cilvēku pūlis, kad Astra atgriežas no Ļeņingradas.

Savukārt Maija Doveika bilst, ka viņai atbildīgs brīdis bijis, kad bija jāveic precīza "ginekoloģiskā horeogrāfija". To palīdzējušas apgūt gudra un zinošas ginekoloģes un vecmātes. Bijis jāsaprot, kā tajā laikā strādāja un arī jāapgūst savā ziņā ikdienišķa veiklība.

"Tas bija krietni satraucoši, man bija ļoti svarīgi, lai kaut vai šīs pašas dāmas, kas mna palīdzēja to apgūt, lai viņas, skatoties filmu teiktu - jā, viss kārtībā, tā varētu būt. Lai nevienam no mums nav jāpiedzīvo kauns," stāsta Maija Doveika.

Par filmas "Mātes piens" tapšanu režisore Ināra Kolmane stāsta arī raidījumā Monopols.