Par virtuālo pasauli, kas mūsdienās ir kļuvusi par ikdienas sastāvdaļu, bet ar mākslīgā intelekta palīdzību sola mūsu dzīves pārvērst vēl vairāk, metot izaicinājumu arī mūsu savstarpējām attiecībām, stāsta jaunā LMT filma „Tur”. To no 16.augusta sāk demonstrēt Latvijas kinoteātros. Par filmas tapšanu un gaidāmo seriālu LMT viedtelevīzijā, Kultūras Rondo studijā pārrunājam ar radošo komandu – režisoru Uldi Cipstu, vienu no scenārija autoriem Artūru Dīci un aktrisi, Gundegas lomas atveidotāju, Ilvu Centeri.

"Filmas ideja attīstījās no sarunas ar LMT, ka būtu vajadzīgs darbs, kurā pietiekami daudz fantāzijas, lai būtu kā pasaka, ka brīnums skatītājiem," atklāj režisors Uldis Cipsts.

"Scenārijs kolektīvs darbs, kas balstījās uz mūsdienās pieejamiem saziņas līdzekļiem. Jauns process man, līdz šim esmu strādājis viens. (..) Viens attīsta ideju, viņš ir jānoķer, jāpieliek klāt. Tagad trīs, bet bija interesanti. Jāiemācās iet uz kompromisiem darba laikā," stāsta Artūrs Dīcis.

"Līdz ko filmai pie žanra vara pieminēt vārdu fantastiska, tad automātiski jāpieņem, ka fantastika sevī ietver nerealitāti, bet potenciāli realitāti vienlaikus. Cilvēkam ir viegli saprast fantastiku, ja viņš spēj iedomāties, ka tā varētu kādreiz būs," atzīst Artūrs Dīcis.

Ilva Centere atveido ģeniālu programmētāju.

"Nācās daudz painteresēties par mākslīgo intelektu kā tādu. Domāju par mūsu radīto tēlu. Par mākslīgo intelektu bija doma, kā radīt šo personību. Sapratām, ja caur kameru var ieraudzīt cilvēka seju un lasīt viņa mīmiku un emocijas, savākt pietiekami daudz informācijas. Tad var pateikt daudz par pašu cilvēku. Tā nonācām pie secinājuma, ka tā var izveidot cilvēku, kuru esi nolasījis," skaidro aktrise Ilva Centere.

"Fantastikas žanra ietvaros tas, ko darījām, ir mākslīgais intelekts. No šī stāsta varētu arī uztaisīt sāpīgu sociālo drāmu, tad mākslīgā intelekta vietā būtu, piemēram, paralīze vai kaut kas, kas ierobežo šo tēlu. Mēs izvēlējāmies veidu, kas varētu būt skatītājiem aizraujošs," stāsta Uldis Cipsts.

"Seriāls un filma ir divas dažādas lietas. Noskaties filmu, tad tu skaties seriālu un pazīsti varoņus un vari izdzīvoties viņu pasaulē," uzskata Cipsts.

Seriāls ir nofilmēts un tas būs par programmētājas Gundegas pasauli, bet papildus filmai tajā varēs iepazīt arī viņas vectēvu, kas netic nekam datorā, viņas brāli, kurš karojošs vegāns, un Gundegas draudzeni.