"Jaunība ir dzīves periods, kuru visspilgtāk apzīmogo identitātes tapšana. Identitāte nerodas pēc instrukcijas, tā top šausmās, spriedzē un neskaidrībā. Tās veidošanās ir sadursme starp radošumu un sociāli iestrādātām, visuresošām dzīves formām, tēliem un lomām." Tā fotogāmatas "Did You Notice Me?" / "Vai tu mani pamanīji?" ievadā raksta filozofs Toms Babincevs. Četru jaunu un viena pieredzējuša fotogrāfa kameras objektīvi tver neuzskaistinātu un tādēļ līdz pat nepatikas līmenim patiesu mūslaiku jaunieša portretu, kurš noteikti kalpos par šī perioda liecību tālākā nākotnē. Kāpēc tā?

Fotogrāfe Elīna Semane stāsta par savu pieredzi, sastrādājoties ar savu modeli Gunāru fotogrāmatas “Did you notice me?” / “Vai tu mani pamanīji?” veidošanas ietvaros. To izdevis mūsdienu kultūras centrs “Kultkom”, kura zināmākais devums ir žurnāla “Foto Kvartāls” materiālā un tīmekļa forma.

Grāmata iepazīstina – bet, precīzāk sakot – iegrūž – tās pētītāju piecu jauniešu sadzīvē. Vīns, kaili pleci, pilsētas tumsa aiz dažādu dzīvokļu logiem, īstas un neīstas asinis, lūpas, zobi un viss atkārtojas vēlreiz no jauna. Juteklisku bohēmu nomaina bezspēcīga saļimšana ne visai tīros un saviņķelētos palagos. Tādos guļ viens no fotogrāmatas varoņiem – 23 gadus vecais metālsapstrādes darbinieks Gunārs, kuru saista mūzika un kura radošās izpausmes stiepjas no komiskas pozēšanas policistu fonā līdz sagrieztiem augšdelmiem. Notikumu ierāmējumu papildina ne viena vien alkohola pudele, un viss kopumā izveido tā dēvēto “straglu”, proti, grūtības, kuras ir nevis epizodiskas, bet permanentas.

Vai Elīna Semane šīs fotogrāmatas projektu redz arī kā sociālu instrumentu to jauniešu situācijas uzlabošanai, kuri īsti nezina, kurp lai ved viņu ceļš? Šoreiz nenorādot konkrēti ne uz vienu no grāmatas varoņiem.

Fotogrāmatu “Did You Notice Me” turpina Annemerijas Gulbes, Filipa Šmita, Adelīnas Kalniņas un Arņa Balčus foto sērijas. Arnis ir arī grāmatas sastādītājs, un sarunā ar viņu dalos novērojumā, ka šis projekts savā būtībā būtu nosaucams par “Vai viegli būt jaunam? 2021”, atsaucoties uz Jura Podnieka leģendāro dokumentālo filmu.

Kā Arnis Balčus vērtē šīs grāmatas potenciālo iespēju būt par sociālu brīdinātāju jauniešu psiholoģiskajam stāvoklim šodien – jo ne jau tikai Gunāra rokas vien fotogrāfijās ir redzamas ar asiņu pēdām...

Ar fotogrāmatu “Vai tu mani pamanīji?” / “Did You Notice Me?” tuvāk iespējams iepazīties internetā.