„Frankenšteina komplekss” ir jaunākais Valtera Sīļa iestudējums „Dirty Deal Teatro”, tas tapis sadarbībā ar Kauņas Nacionālo teātri. Pirmizrāde Rīgā notika 5.janvārī, bet Kauņā 9.janvārī. Žanra apzīmējums – drāmas stunda mākslīgajam intelektam, atklāj šī iestudējuma neparasto dramaturģiju, jo dramaturgi ir divi – Kārlis Krūmiņš un Mākslīgais intelekts. Izrāde notiek angļu valodā ar subtitriem latviešu valodā.

Izrāde iesākas, kad četri vienādi ģērbtie, iespējams, tie nav cilvēki, jo par to liecina  viņu mehāniskās kustības, iesoļo zālē. Izrādi tātad veido Kārļa Krūmiņa dialogs ar Mākslīgo intelektu, kā arī aktieru izspēlētas ainas, kuras rakstījis Mākslīgais intelekts. Režisors Valters Sīlis atklāj, kā iesācies darbs pie izrādes „Frankenšteina komplekss”.

Izrāde arī tapusi, ceļojot starp divām pilsētām Rīgu un Kauņu. Lomās Inga Tropa, Kārlis Reijers, Deivids Breive  un Vaids Maršalka. Kā stāsta Kauņas Nacionālā teātra aktieris Vaids Maršalka, draudzība ar Valteru Sīli sākusies pirms nu jau pieciem gadiem, kad strādājuši pie iestudējuma „Mežainis”, ko Valters iestudēja ne tikai Latvijas, bet arī Kauņas Nacionālajā teātrī. Šoreiz esot mazliet citāda sajūta, strādāt ārpus mājas, turklāt svešā valodā un ar jauniem kolēģiem, taču viss ritot lieliski, tā secina Vaids.

Otrs aktieris no Kauņas Nacionālā teātra Deivids Breive par iestudējumu „Frankenšteina komplekss” atzīst, ka tas ir interesanti un savādi vienlaikus.

Par darbu pie izrādes stāsta arī aktieri Kārlis Reijers un Inga Tropa.

Darba iestudēšanas procesā secinājuši, ka jaunā paaudze ir ar līdzīgu domāšanu, kā tas ir šajā izrādē, ko sarakstījis Mākslīgais intelekts. Materiālu jeb datu bāzi, lai radītu mazās etīdes un lugu, galu galā, Mākslīgais intelekts ņem no visiem pieejamās interneta vides:

„Frankenšteina komplekss” ir termins, ko ieviesis zinātniskās fantastikas autors Aizeks Azimovs. Šo terminu viņš izmantoja, lai apzīmētu bailes no mehāniskā cilvēka. Bailes, ka inteliģentā būtne, ko esam izveidojuši, vērsīsies pret mums un apdraudēs cilvēka dzīvību. Vai arī izrādes veidotāji ir bažīgi un izjūt bailes par mākslīgā intelekta aizvien lielāku lomu?

Vēl jāpiebilst, ka arī mūzikas radīšanā piedalījies ne tikai Arvīds Saulītis, bet arī Mākslīgais intelekts un dramaturga Kārļa Krūmiņa balss izrādē ir aktieris, kurš ir mākslīgs. Tātad ierīces līdzējušas ne tikai teksta radīšanā.

Izrādi „Frankenšteina komplekss” tuvākajā laikā „Dirty Deal Teatro” afišā neatrodam, taču, kā sola teātra vadītāja Anna Sīle, jāseko informācijai, kad izrāde atkal tiks rādīta Rīgā.