Gatavojamies Pasaules diktātam latviešu valodā, sarunājamies par valodu. Kā digitālās sistēmas ietekmē rakstību un mūsu valodu, kā mūsdienās mākam rakstīt ar roku un kāpēc cilvēki piedalās diktāta rakstīšanā, tiešraide no Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) šos jautājumus pārrunājam ar valodas lietotājiem un valodniekiem.

Ieteikumi pirms „Sēņu diktāta” , kuru daži no rakstītājiem nodēvējuši jau par „ gramatikas sportiņu”.

Kopumā ir saņemti ap 950 pieteikumu diktāta rakstīšanai klātienē kādā no 11 Latvijas pilsētām – Rīgā, Liepājā, Valmierā, Daugavpilī, Rēzeknē, Jēkabpilī, Jelgavā, Cēsīs, Ikšķilē, Ventspilī un Bauskā.Procentuāli vairāk cilvēku diktātu rakstīs datorā.

Jaunākajai potenciālajai dalībniecei no Cēsīm ir vien astoņi gadi, savukārt, Vidzemes Augstskolā Valmierā diktātu rakstīs 82 gadus veca kundze, bet Rīgā dalību pieteicis 86 gadus vecs kungs. Vidējais dalībnieku vecums ir 35,6 gadi.

Vispirms tiekamies arī diktāta idejas autorēm un organizētājam Olgu Sukonnikovu un Sarmīti Ružu.

Sarunājamies ar pagājušā gada izcilnieku Raimondu Grantu, viņš diktātu bija uzrakstījis bez kļūdām un šogad būs viens no tiem, kas labos diktātus.

Liepājnieki diktāta rakstīšanu uztver kā valodas svētkus. Kā noritēs šie svētki, telefonsarunā stāsta Liepājās pašvaldības pārstāve Brigita Dreiža.

Par to, kāds latviešu valodas stāvokli mūsdienās, kā modernā vide ietekmē valodu un kādas ir cilvēku valodas zināšanas, sarunājas Latvijas Universitātes Latviešu valodniecības profesore Andra Kalnača, sociolingviste, Latviešu valodas institūta pētniece Dace Strelēvica Ošiņa un Latviešu valodas aģentūras galvenā lingviste Evelīna Zilgalve.

Pa tālruni esam sazinājušies ar Leldi Jauju Spānijā, kur arī latviešu valodas entuziasti gatavojas rakstīt diktātu latviešu valodā.

Pirms diktāta rakstīšanas aprunājamies arī ar žurnālisti Unu Griškeviču, kura līdz šim savus spēkus pārbaudījusi tiešsaistē un diktātu izvēlas rakstīt, lai pārbaudītu savas zināšanas. Viņa vērtē, ka diktāts var arī palīdzēt uzlabot latviešu valodas zināšanas.

Inga Rieksta-Riekstiņa, Gatis Ruģuks, Jolanta Kalniņa un Jolanta Pētersone stāsta par savu motivāciju un izvēli rakstīt diktātu latviešu valodā. 

Aktieris Vilis Daudziņš, kurš diktēs Noras Ikstenas uzrakstīto „Sēņu diktātu”, atzīst, ka noskaņojums viņam ir tramīgs pirms "pirmizrādes", jo diktējis nav nekad, rakstījis pēdējo reizi vidusskolā diktātu. Par pašu diktātu viņš saka - viltīgs teksts! Bet viņš aicina nebaidīties, jo atzīmes neliks un vecākus uz skolu neizsauks, un visiem vēl prieku.