Ar objektu teātra un filmu ieskaņošanas paņēmieniem Ģertrūdes ielas teātrī tapusi tālizrāde „Krēsls”. Režisors Andrejs Jarovojs izvēlējies dzejnieka un rakstnieka Aleksandra Čaka prozas darbu, kurā atklājas galvenā varoņa pārdzīvojumi, atrodoties ilgstošā izolācijā no ārpasaules. Režisoru interesējušas vairākas tēmas, piemēram, kas ir īsts un kas nav, kas ir realitāte un kas iztēle, vai iztēlotais kļūst īsts.

Aktieri Sandija Dovgāne, Emīls Krūmiņš un Edgars Samītis šoreiz ir gan līdzautori, gan izpildītāji. Pirmizrāde notika 12. februārī, un to bija iespēja redzēt reālajā laikā teātra mājas lapā. Ko nozīmē Čaka tēlainību atklāt ar teātra paņēmieniem?

Valsts departamenta radiotelegfrāfists Juris Gulēns strādā Vientuļās salas postenī. Vērojam viņu uztverot un raidot morzes signālus . Apkārt nav neviena cilvēka, neviena dzīva radība, vien ūdens un klintis, ko varam tikai nojaust un uztvert ar vēja gaudoņu un ūdens šļakstoņu.

Skaņām, trokšņiem un priekšmetiem visu izrādes gaitu ir būtiska loma, tās kairina arī mūsu skatītāju iztēli. Režisors Andrejs Jarovojs ar Aleksandra Čaka stāstu „Krēsls” saskaras ne pirmo reizi.

Režisors izrāda scenogrāfa Rūdolfa Bekiča iekārtoto spēles telpu, ar dažādām darbības zonām un priekšmetiem. Aktrise Sandija Dovgāne, tāpat kā Edgars Samītis rada izrādes bagāto skaņu pasauli, ko arī skatītājs ekrānā var redzēt, vienlaikus sekojot līdzi galvenā varoņa darbībai.

Par gaismām rūpējas Dina Beināre, izrādes skaņa ir Normunda Baloža un Olivera Tarvida pārziņā, savukārt no tālizrādes operatora Valtera Krūzkopa uzzinu, ka būs trīs kameras.

Izrāde veidota tā, ka to var rādīt arī skatītājiem atrodoties zālē. Tas būtu citādāk, atzīst režisors, jo tad jāmaina gaismas, pastiprinātos skaņas, un skatītāji, sēžot tumsā, varētu izjustu skaņas pasauli varbūt pat spilgtāk. Ne velti tālizrādes skatītājiem iestudējuma veidotāji rekomendē izmantot audio austiņas, lai mājas un apkārtējie trokšņi nenovērš uzmanību.

Pagaidām jaunākais Ģertrūdes ielas teātra jauniestudējums „Krēsls” notiek tiešraidē, un tuvākās tālizrādes 5. un 26.martā.