Programmā „Latvijas skolas soma” tapušas divas jaunas izrādes. Rīt, 1.novembrī, Eduarda Smiļģa teātra muzejā pirmizrāde iestudējumam „Brigadere 3”, tā ir objektu izrāde, kuras sižets iedvesmots no Annas Brigaderes pasaku lugām. Šī izrāde paredzēta pamatskolas klasēm.

Savukārt kultūras telpā „3MĀSAS” šovakar, 31.oktobrī, pirmizrāde „Gleznas ārpus rāmjiem”. Izrādes mērķauditorija ir 7. - 12. klašu skolēni. Iestudējuma veidotāji vēlas parādīt ne tikai dažādos mākslas žanrus, bet arī to, cik dažādos veidos var eksistēt skatuves māksla.

Izrādes „Gleznas ārpus rāmjiem” mērķauditorija ir 7. - 12. klases. Iestudējuma veidotāji vēlas parādīt ne tikai dažādos mākslas žanrus, bet arī to, cik dažādos veidos var eksistēt skatuves māksla.

Izrāde veidota kā seši gleznu stāsti. Seši žanri, seši mākslinieki. Trīs aktieru pavadībā gleznas atdzīvojas un izkāpj no rāmjiem daudzveidīgajās teātra formās. Pirmais stāsts par Birutas Baumanes gleznu aizrit jautrā klaunādē. Aktieri klauni pāris vārdos iepazīstina, kas vispār ir portrets, arī par klauna tēlu kultūrā un Birutas Baumanes ilgstošo aizraušanos ar klauna tēlu viņas glezniecībā.

Ideja par šāda iestudējuma veidošanu skolu jauniešiem radusies Lailai Baumanei, kura jau ilgstoši producē izrādes, kurās teātra valodā atklāj spilgtas personības Latvijas kultūrā. Piedāvājusi režisoram Viesturam Roziņam veidot izrādi par mākslu.

"Tad sākās garš process, izvēloties gleznas un kā to darīt un kāpēc darīt. Tad nāca ideja, ka žanrs ir ļoti interesanta lieta, žanrs būtībā ir cilvēka attiecības ar pasauli, un jauns cilvēks veido attiecības ar pasauli, meklē jaunas attiecības ar pasauli. Līdz ar to mēs nonācām pie  secinājuma, ka mēs varētu izstāstīt par sešiem dažādiem glezniecības žanriem un to darīt caur teātra žanriem, parādot, ka mākslā pieeja var būt ļoti dažāda un ka nav pareizi, nepareizi, bet ir skatupunkts," par izrādes ieceres attīstību stāsta režisors Viesturs Roziņš.

Gleznas, par kurām aktieri stāsta un ar kurām darbojas, izvēlējušies konsultanti, starp viņiem Eduards Dorofejevs no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja un Ingrīda Burāne, Mākslas akadēmijas Informācijas centra vadītāja.

Iestudējuma “Gleznas ārpus rāmjiem” pirmizrāde šovakar kultūras telpā „3MĀSAS”, nākamā izrāde 14.novembrī. Vēlāk izrādes veidotāji dosies uz skolām, mēģinot jauniešus ievest mākslas ceļojumā.