Galerijā "Daugava" no 17.aprīļa būs aplūkojama Aijas Jurjānes (1944 - 2015) darbu izstāde "Jaunības avots. Gleznas un zīmējumi".

“Tas tā dabīgi notiek, ir pagājis mazs mirklis, kopš Aija nav mums blakus, formāli var svinēt viņas dzimšanas dienu. Mēs bez vienošanās esam ģimenē nolēmuši, ka dzimšanas diena ir svarīgāka par citām dienām. Svarīgi, ka cilvēks ir piedzimis, ne, ka aizgājis," atzīst māksliniece Ieva Jurjāne.

Aijas Jurjānes glezniecība liecina un apliecina vērtības, par kurām viņa iestājusies arī kā pedagogs, 40 gadus pasniedzot glezniecību un kompozīciju Jaņa Rozentāla mākslas vidusskolā. un par idejām, kuras attīstījusi savā glezniecībā. Par spēku, spēju un virtuozitāti, kas attīstījusies kā neatlaidīgs ikdienas vērojums un mākslinieka liecība. Tā vainagojusies ar personīgu un neatkārtojamu rokrakstu sava laika un sabiedrības kontekstā. Par Aijas Jurjānes rokrakstu sava laika un sabiedrības kontekstā saruna Kultūras Rondo ar Jurjānu dzimtas pārstāvjiem Ievu Jurjāni, Kristīni Jurjāni un Pāvilu Jurjānu.

Atzīmējot mākslinieces Aijas Jurjāne 75 gadu dzimšanas dienu, "Galerijā Daugava" būs iespēja skatīt viņas darbus un reflektēt par mākslinieka iedvesmas avotiem. Ekspozīcija iecerēta kā liecība viņas atstātajam radošajam mantojumam un - redzamajam un arī ne tik viegli taustāmajam. Tam, kas turpina dzīvot ne tikai viņas atstātajos darbos, bet arī viņas bērnos, skolniekos, kolēģos un laikabiedros.

Raksturojot Aijas Jurjānes darbus, Ieva Jurjāne atzīst, ka šī būs pirmā iespēja ar distanci paskatīties uz mammas paveikto.

“Es to gaidu ar personīgu un trauslu sajūtu," bilst Ieva Jurjāne. “Strādājot glezniecībā un blakus darot citus darbus, arvien vairāk saprotu to sajūtu, cik grūti mammai bija tikt līdz gleznošanai, jo pedagoga darbs vien prasa milzīgu atdošanos. Un mūsu gana lielā un prasīgā ģimene.Saprotu, ka tas, ko Aija ir uzgleznojusi, ir tas, ko viņa absolūti nevarēja neuzgleznot.”

Ieva Jurjāne vērtē, ka katrs darbs ir spēcīgs vēstījums un katrs pelnījis, lai pie bildes stāvētu ilgi, lai saprastu, ko Aija Jurjāne ar to mums gribējusi pateikt.

“Glezniecības valoda neparasta, tajā ir liels prasīgums pret skatītāj krāsu redzi, prasīgums pret skatītāja zināšanām,” atzīst Ieva Jurjāne.

Aijas Jurjānes darbu izstāde “Jaunības avots” galerijā “Daugava” būs aplūkojama līdz 18.maijam. Tā savā ziņā ir ievads apjomīgam darbam, grāmatai par Aiju Jurjāni, kuru ģimene vēlas izdot rudenī.