Artūrs Skrastiņš jau 25 gadus spēlē uz Dailes teātra skatuves. Kopš leģendārā Beisika „Likteņdzirnās” klāt nākušas dažādas kino lomas arī galvenā loma kinolentē  „Tēvs Nakts”. Tagad tapusi grāmata „Artūra Skrastiņa Spogulija”. Tās autore – teātra kritiķe Līvija Dūmiņa – šodien Kultūras Rondo studijā.

"Es tobrīd strādāju ar kultūru un teātri nesaistītā darbavietā, man ļoti pietrūka teātra, radošā darba, un es domāju, ka varētu rakstīt grāmatu.

Tad, kad es domāju, par ko, man bija skaidrs, ka tas būs aktieris, jo mani interesē, kā aktieris ir uzbūvēts,

kas ir tas, kas cilvēkam liek gribēt kāpt uz skatuves, tēlot, un šī grāmata ir tādi aktiera pētniecība," tā par laiku pirms 16 gadiem, kad izlēmusi rakstīt grāmatu stāsta Līvija Dūmiņa.

Viņa neslēpj, ka tajā laikā jūsmojusi par Artūru Skrastiņu un uzskatījusi, ka viņš ir labākais Latvijas aktieris.

"Es viņam piezvanīju un teicu, ka es vēlētos ar viņu aprunāties. Mēs satikāmies, un es viņam izstāstīju to savu doma par grāmatu. Tad sākās pirmās sarunas.," par pirmsākumu turpina Līvija Dūmiņa.

Protams, grāmata nav tikai jūsma, bet arī kritisks skats uz aktiera paveikto.

"Protams, ka es skatījos vērtējoši, mēs arī par to esam runājuši. Man arī ir grāmatas nodaļa " Kā parasti labs". Ir tā, ka no viņa gaida un ne vienmēr sagaida. Un arī man tā ir bijis. Un tad rodas jautājums, kāpēc un viņš arī godīgus atbildēja,"  atklāj Līvija Dūmiņa.

Grāmatas autore arī atzīst, ka aktieris bijis ļoti pretimnākošs sarunās.

"Mēs jau sākumā vienojāmies un tas arī bija viņa uzstādījums, ka nav vērts, ja mēs nebūsim atklāti un godīgi," bilst Līvija Dūmiņa.

"Viņš stāstīja diezgan atklātas lietas, un man pat likās tā tiešām, un es to drīkstēšu rakstīt, jo man ir pieredze kā žurnālistei, kad man izstāsta, bet saka, bet tas nav publicēšanai. Bet tiešām, gods kam gods, arī tad, kad grāmata bija uzrakstīta, manuskripts, un es to iedevu Artūram. Es domāju, kas nu tagad būs, ko viņš teiks. Nē, viņš sevi nerecenzēja." 

Skaidrojot grāmatas nosaukumu, Līvija Dūmiņa atklāj, ka spoguļa ideja bijusi skaidra diezgan ātri.

"Kad es sāku vākt materiālus kopā un veidot kompozīciju, sapratu, ka kaut kas nav. Veidojas ne tā, kā man patika. Vienā brīdī sapratu, ka visi viņa nospēlētie tēli ir dzīvi un viņi visi tajā telpā, tajā spogulijā ir. Ne visi, bet viņi sāka uz mani reaģēt, dažs slēpās, dažs nāca pretī ļoti bravūrīgi, dažs man bija ļoti jāmeklē. Bet tā ir tā mūsu kopīgā telpa, kurā ir viņa nospēlētie tēli, kurā mēs ejam kopā un piedzīvojam to vēlreiz," atzīst Līvija Dūmiņa.

Interesanti ir tas, ka grāmatu papildina ne tikai fotogrāfijas, bet arī zīmējumi, jo grāmatas māksliniece ir Ilze Vītoliņa.

Līvija Dūmiņa vairāk grāmatā runā ar Artūra Skrastiņa lomām teātrī, mazāk - kino, jo atzīst, ka nav kino speciāliste. Tāpat grāmatu papildina dažādi sadzīviski stāsti, kas parāda arī nedaudz everģēlīgu Artūru Skrastiņu, kādu nemaz nepazīstam.

"Viņa sākotnējā vēlme, kad sākām runāt par grāmatu un fantazēt par to, kāda tā varētu būt, viņš teica, ka  gribētu, lai tas ir kā piedzīvojumu romāns.

Ko es viņam neapsolīju, bet tie viņa piedzīvojumi, ar kuriem viņš dalījās, protams, tos mēs iekļāvām, jo tas ir vienkārši ļoti interesants stāsts. Arī tas, kā viņš to pasniedz, ir, manuprāt, ļoti saistoši lasāms," atzīst Līvija Dūmiņa.

Līvijas Dūmiņas grāmatu „Artūra Skrastiņa Spogulija” izdevis apgāds "Zvaigzne ABC". Grāmatas atvēršanas svētki notiks 28.septembrī Dailes teātrī.