Marts ir dramaturga Gunāra Priedes mēnesis. 17. martā atminēsimies viņu 90. dzimšanas dienā. Šodien mēs varam runāt par Gunāru Priedi no dažādiem skatu punktiem. Protams, dramaturgs. Arhitekts, kurš uzrakstījis 42 lugas. Protams, Rakstnieku savienības un Kinematogrāfistu savienības valdes sekretārs. Protams, lielvārdietis. Kultūras Rondo studijā sarunājas Gunāra Priedes rakstu sastādītāja Ieva Struka, Lielvārdes tautas teātra režisors Kārlis Lišmanis, pedagoģe un bijusī muzeja darbiniece Anastasija Neretniece un režisors Mārtiņš Eihe, kurš Valmieras teātrī iestudēja savulaik aizliegto lugu „Smaržo sēnes”.

Mūsdienu paaudzei tāds „nosacītais links” uz Gunāru Priedi ir Toma Treiņa iestudētā „Zilā” Nacionālajā teātrī, Māras Ķimeles iestudētās diplomdarba izrādes ar jaunajiem aktieriem, Mārtiņa Eihes „Smaržo sēnes” Valmieras drāmas teātrī un Rolanda Kalniņa filma „Elpojiet dziļi”, kura tapusi pēc Gunāra Priedes lugas „Trīspadsmitā”, un kurā skan Imanta Kalniņa dziesmas, kuras faktiski dzīvo savu suverēnu mūžu.

Viens no visgudrākajiem dramaturgiem, Lielvārdes teātra dvēsele, laikmeta dvēsele, kurzemnieks – tā Gunāru Priedi raksturos raidījuma Kultūras Rondo viesi.