Informācijas pārbagātības laikmets ietekmē cilvēka spēju uztvert un novērtēt, kura informācija būs noderīga turpmākajā dzīvē un kura tikai vēl vairāk piegružos prātu ar nevajadzīgas informācijas slāni. Mākslinieces Elzas Ozolas izstādē „Trauksmes vārti” ir veidota digitālā vidē. Hibrīdrealitāte, kurā jau dzīvojam un cilvēka mentālā telpa, kas ir pārsātināta ar visdažādāko informāciju no ikdienas dzīves.

Virdžīnijas Vulfas 1929. gadā izdotais darbs „A Room of One’s Own” / „Sava istaba” ir viens no pirmajiem modernā feminisma teorijas darbiem, kurā autore risina tēmu par sievietes nepieciešamību pēc savas telpas. Ne tikai materiālā līmenī, bet arī prāta griezumā – tālaika sabiedrības lomu iedalījumi vēl arvien bija stingri tradincionāli, un sievietes kā patstāvīgas, domājošas personības iespēja nebūt nebija pašsaprotama.

Savā ziņā par prāta telpas tīrību savā bakalaura darbā Liepājas Universitātes Jauno mediju mākslas programmā, kurš nu paplašinātā un uzlabotā versijā ar devīzi „Trauksmes vārti” ir skatāms jauno mediju galerijā „RIXC”, spriež māksliniece Elza Ozola. Mākslas darbā izmantotas ar LIDAR ieskenētas privātās telpas, kuras sadalītas pa detaļām un pārkompozētas jaunā struktūrā, attēlojot hibrīdrealitāti, kurā jau dzīvojam un cilvēka mentālo telpu, kas pārsātināta ar visdažādāko informāciju no ikdienas dzīves.

LIDAR ir tālizpētes tehnoloģija informācijas iegūšanai un apstrādei par attālinātiem objektiem, izmantojot aktīvās optiskās sistēmas, kas izmanto gaismas absorbcijas un izkliedes parādības optiski caurspīdīgā telpā. Skan sarežģīti, un tā arī ir, taču rezultāts ir alegoriski precīzs – uzvelkot virtuālās realitātes viedbrilles, izstādes apmeklētājs var nokļūt vidē, kura veidota no vairākām telpām vienlaicīgi. Piebāzta ar visdažādākajiem objektiem un ne-objektiem, telpa ir kā komentārs par mūsu prātiem un tajos nogulsnētajām informācijas paliekām.

Stāsta jauno mediju centra "RIXC" līdzvadītāja, Elzas Ozolas pasniedzēja Rasa Šmite un savā skatījumā dalās arī pati māksliniece.

Ar Elzas Ozolas virtuālās realitātes darbu „Trauksmes vārti” iespējams iepazīties galerijā "RIXC" Lenču ielā, Rīgā, līdz 10. decembrim.