Rīgas Porcelāna muzejā pašlaik skatāma neliela, kompakta izlase no Kauņas mākslas keramikas „Jiesia” rūpnīcas produkcijas. Dažādi kaula porcelāna izstrādājumi – servīzes, trauku komplekti un atsevišķi priekšmeti sniedz ieskatu mākslinieciski augstvērtīgu priekšmetu ražošanā 80. – 90.gados, kā arī rāda studentu darbus, kas Lietuvā apgūst kaula porcelāna rūpniecisko tehnoloģiju.
Kauņas mākslas keramikas fabrikas „Jiesia” porcelāna darbu izstāde pie mums ir gaidīta, uzsver mākslas vēsturniece, Rīgas Porcelāna muzeja vadītāja Iliana Veinberga, jo muzeja stratēģijā svarīga Baltijas dimensija, skatīšanās kaimiņu Lietuvas un Igaunijas virzienā.
Pirms ieskatīties kaula porcelāna produkcijas ekspozīcijā, svarīgi zināt, ka „Jiesia” rūpnīcas aizsākumus var attiecināt uz 20. gadsimta 30. gadu vidu, kad Kauņas piepilsētā Viljampolē, Lietuvā, tika dibināta Zālbera podiņu un keramikas fabrika. Padomju okupācijas laikā ražotne nacionalizēta un 60.gados uzsākta sadzīves keramikas ražošana. 1967.gadā ražotni pārdēvēja par eksperimentālo mākslas keramikas rūpnīcu „Jiesia”. Nedaudz vēlāk notika meklējumi smalkāku izstrādājumu ražošanas virzienā, savukārt 1981. gadā nodibināja Kaula porcelāna cehu.
Atšķirībā no Rīgas Porcelāna rūpnīcas, „Jiesia” porcelāna cehs izmanto kaula porcelānu. Tā ir porcelāna masa, kuras sastāvā ir pievienoti kaulu pelni un tie ietekmē gala produkta izskatu un fizikālās īpašības, skaidro Iliana Veinberga.
Ekspozīcijā dažādi 80. – 90. gados tapuši kaula porcelāna izstrādājumi. Izstādē tiekos ar kolekcionāri Daivu Šņukaiti, ekspozīcijā ir vairāki viņai piederoši trauku komplekti, servīzes, arī atsevišķi priekšmeti.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X