Tikko pirmizrāde bijusi Latvijas Nacionālā teātra lugu konkursa laureāta, jaunā dramaturga Andra Ūdra lugai “Apsolu”, Dailes teātrī nākamajā sezonā taps aktiera Artūra Dīča luga “Purva bērni”, kas godalgota teātra lugu konkursā “Austrumi ienāk Latvijā”. Ko teātri sagaida no latviešu mūsdienu oriģināldramaturģijas un kāds ir skatītāju ieguvums, pārrunājam Kultūras Rondo studijā. Sarunās piedalās Nacionālā teātra direktora palīdze repertuāra jautājumos, arī – rakstniece, dramaturģe – Ieva Struka, Dailes teātra literārā padomniece Evita Mamaja un Aktieris un dramaturgs Arturs Dīcis.

„Alkstam pēc labām lugām, vienalga, vai tā ir aktuāla vēstures liecība, vai simboliska,” atzīst Evita Mamaja, runājot par mūsdienu repertuāru teātrī.

„Lugām, kas skar šodienas problemātiku, ir vēlme runāt par plašāku tēmu loku,” vērtē Ieva Struka. Šobrīd Nacionālajā teātrī režisoram Elmāram Seņkovam sadarbojoties ar Artūru Dīci top vēl viena viņa luga „Arī vaļiem ir bail”.

„Lugas plus – identificē šodienas trīsdesmitgadnieku paaudze un tās problēmas, ar kurām saskaras paaudze un nevis viens indivīds specifiskos apstākļos," turpina Ieva Struka.

"Man liekas, tā ir nacionālās dramaturģijas sūtība un arī uzdevums. Fiksējot paaudzes problēmu, fiksē laikmetu. Ceru, ka ne tikai pēc Artūra lugām, bet arī citu autoru lugām pēc gadiem 30 varēs spriest, kas notika 21. gs. otrajā desmitgadē. Tas ir ārkārtīgi svarīgi, tikai mēs paši savā vidē varam fiksēt, kas mums ir aktuāli.”

 

Šī saruna ir kādas pirms diviem gadiem šeit, Kultūras rondo studijā,  notikušas sarunas turpinājums. 2016. gada februārī Nacionālajā teātrī bija noslēdzies Latvijas simtgadei veltītais lugu konkurss un Dailes teātris bija izsludinājis teātra lugu konkursu "Austrumi ienāk Latvijā".