Uz kurieni ved ceļš uz Ziemeļpolu? Jura Poškus jaunā filma “Saule spīd 24 stundas” it kā ved uz Ziemeļpolu, bet kur īsti aizved? Par to runājam ar galvenās lomas atveidotāju Andri Keišu un ceļotāju Hariju Silu. Viņi pirmoreiz satikās Radio studijā.

Jura Poškus filmai, kur Andris Keišs atveido galveno varoni, iedvesma ir gūta no ceļotāja Harija Sila. Bet kā aktieris ir atzinis kādā intervijā - tā ir iedvesma, ne prototips.

"Pirms filmas, ja nemaldos pirms kādiem 15 gadiem tikos ar Poškus un runāju par  šo filmu, varbūt pat vēl senāk. Pavisam mēs tikāmies kādas trīs reizes. Kopumā es teikšu, ka viņš ir labi sapratis un uztvēris to, ko es teicu, un es to diezgan precīzi redzēju filmā," atzīst Harijs Sils. 

Viņš pats Ziemeļpolā bijis divas reizes. 

"Mana nokļūšana Ziemeļpolā atšķīrās no tā, kas ir filmā. Bija ekstrēmāki apstākļi, bet ļoti daudzi cilvēki nokļūst tieši šādā veidā. 70% nokļūst kā filmas varonis. No tiem kādi 10% nokļūst kaut kādu depresiju dēļ. Pārējie tur aizbrauc, palēkā ap mietu un lido atpakaļ," vērtē Harijs Sils.

Andris Keišs bilst, ka filmas sakarā varētu arī pa īstam aizbraukt uz Ziemeļpolu, bet viņš neslēpj, ka ir svarīgs komforts, lai ir patīkami.

"Droši vien tā ir sajūta, ka tu tur esi," atzīst Andris Keišs.

"Pabūšana ziemeļos Mārtiņam [galvenajam varonim] palīdz. Tieši pabūšana ziemeļos ir teorētiski pieņemts punkts, ko viņš pieļauj. Tā nav viņa kaislība. Tā jau ir Mārtiņa rakstura traģēdija, ka viņam tādas īstas kaislības nav," savu varoni vērtē Andris Keišs.  

Pārdot visu un braukt uz Ziemeļpolu – tādu lēmumu pieņem Andra Keiša atveidotais kinovaronis, uzņēmējs Mārtiņš režisora Jura Poškus spēlfilmā "Saule spīd 24 stundas".

Režisors un filmas scenārija autors Juris Poškus atzīst, ka šī eksistenciālā komēdija risina jautājumu, ko iesākt, kad cilvēks ir sasniedzis "latviešu sapni" — ir māja, auto, veiksmīgs bizness, skaista draudzene. Ko tālāk? Spēlfilmas "Saule spīd 24 stundas" galvenais varonis, krāsu biznesa īpašnieks Mārtiņš, veiksmīgi pārdod savu uzņēmumu un 40 gadu dzimšanas dienā nolemj sākt dzīvi no jauna, kopā ar draugiem dodoties uz Ziemeļpolu.

Filma uzņemta Rīgā un Tukuma novadā, kā arī viņpus Polārā loka, Krievijas arktiskajā pilsētiņā Tiksi, kuras ironiskais atainojums filmā nu jau ieguvis jaunu, skarbāku kontekstu, norāda filmas veidotāji.

Filmā piedalās starptautisks aktieru ansamblis – galvenajā lomā Andris Keišs, kopā ar viņu – latviešu aktieri Kaspars Znotiņš, Intars Rešetins, Kristīne Krūze-Hermane, bet otrā plāna lomās redzēsim Eiropā pazīstamos norvēģu aktierus Trondu Halbo un Jepi Beku Laursenu.