Ikvienu kādreiz ir pārņēmusi vēlme pamest visu un piedzīvot kaut ko neplānotu - par to pārliecināti izrādes „Dzīvnieks” veidotāji. Režisors Reinis Suhanovs sadarbībā ar dramaturgu Arturu Dīci Nacionālā teātra Aktieru zālē iestudējis izrādi „Dzīvnieks”. Tās pamatā somu rakstnieka Arto Pāsilinnas romāns „Zaķa gads”.

Arto Pāsilinna ir viens no populārākajiem mūsdienu somu rakstniekiem. Romānu "Zaķa gads" sarakstījis 1975. gadā latviešu valodā Matīss Treimaņa tulkojumā tas iznāca 2000. gadā. Interesanti, ka Arto Pāsilinna no agriem jaunības gadiem, strādājis fizisku darbu, bijis meža cirtējus, un laukstrādnieks zvejojis un gājis medībās, un visas šīs nodarbes atrodamas viņa grāmatās, kad viņš no meža iznāk laukā un kļūst par žurnālistu. Savukārt žurnālistika kalpojis kā treniņš, lai vēlāk rakstītu daiļliteratūru. Režisors Reinis Suhanovs atklāj, cik nozīmīgas viņam šis somu rakstnieks.

"Tas ir viens no man mīļākajiem autoriem, viens no mīļākajiem romāniem, man patīk šāda veida literatūra, šāda veida stāsti. Īstenībā es ilgu laiku meklēju iespēju strādāt ar šo materiālu.

Lai strādātu, romāns jāpārvērš dramatizējuma un tad ilgi strādājot darbus, kur Artūrs Dīcis ir dramaturgs, man radās pārliecība, ka tas varētu būt materiāls, kurš Artūru varētu uzrunāt. Es viņam piedāvāju, viņš uzrakstīja lugu. Un mēs viņu iestudējām," stāsta Reinis Suhanovs.

Žurnālists ir arī romāna "Zaķa gads" galvenais varonis, romānā viņu sauc Vatanens. Artūra Dīča lugā kļuvis par Valdemāru, un arī darbība risinās dažādās Latvijas vietās. Izrāde sākas ar divu vīriešu braucienu no komandējuma. Pa ceļam automašīna notriec zaķi, Valdemārs dodas mežā to uzmeklēt un vairs no meža neiznāk. Viņš izārstē zaķi un kopā ar to sāk dzīvot dažādās Latvijas vietās, ik pa laikam pārceļoties.

Iestudējuma „Dzīvnieks” tuvākās izrādes 17. un 31.martā.