LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta apgādā iznākusi Benedikta Kalnača monogrāfija „Pavērsiens. Rūdolfs Blaumanis latviešu un Eiropas literatūrā”. Pētījums, kas publicēts īsi pirms rakstnieka 160. dzimšanas dienas, tapis vairāk nekā desmit gadu laikā, pievēršoties gan Blaumaņa literārajiem darbiem, gan viņa laikmeta rakstniecības un mākslas analīzei.

Kultūras rondo tiekamies ar pētījuma autoru Benediktu Kalnaču.

Pavērsiens ir atslēgas vārds apjomīgajam pētījumam, piekrīt Benedikts Kalnačs.

"Citādi tas nebūtu uz grāmatas vāka. Cits atslēgas vārds varētu būt prieks, jo bez prieka, ko rada Blaumaņa lasīšana un vispār literatūras lasīšana arī nebūtu pētījumu," atzīst Benedikts Kalnačs.

"Pavērsiens tādā nozīmē, ka tā ir  19. un 20. gadsimtu mija, kad ļoti strauji latviešu kultūra kļūst tāda, kādu mēs viņu pazīstam arī mūsdienās. Lielā mērā vismaz spējam sev pietuvināt. Blaumanis te, protams, nav vienīgais, bet domāja, ka viņš dažā ziņā ir spilgtākais," uzskata pētnieks.

Monogrāfija ir novatorisks pētījums par Rūdolfa Blaumaņa daiļradi 19. un 20. gadsimta mijas latviešu un Eiropas rakstniecības ietvarā. Darbā aplūkoti tie Blaumaņa daiļrades aspekti, kas līdzšinējā rakstnieka daiļrades analīzē palikuši nenovērtēti un kuru izcēlums ļauj no cita rakursa novērtēt un uzsvērt viņa literārās darbības novatorismu.

Pētījuma piecās nodaļās, Blaumaņa darbība analizēta vācbaltiešu sabiedrības un kultūras procesu kontekstā; aplūkota saikne starp Blaumaņa darbiem un populāro literatūru; iztirzāts latviešu literāro tradīciju tālākveidojums rakstnieka daiļradē, skaidrota mijiedarbe ar viņa laikabiedriem glezniecībā un mūzikā; Blaumaņa prozas poētika aplūkota kontekstā ar 19. gadsimta Eiropas romāna un noveles māksliniecisko veidojumu; risināts jautājums par Blaumaņa attiecībām ar sava laikmeta jaunajiem latviešu intelektuāļiem. Ievadā izklāstīti monogrāfijas autora mērķi, kas saistīti ar to nozīmīgāko atziņu sistematizāciju, kas radušās ilggadīgā Blaumaņa daiļrades apguvē, un veidota aplūkoto tematu ceļa karte.

Pētījums tapis vairāk nekā 10 gadu garumā.