Izrāde smaga, laikmetam nav nozīmes, liek aizdomāties, – atzīst skatītāji pēc iestudējuma „Debesjums” noskatīšanās Latvijas Nacionālajā teātrī.

Mūsdienu  dramaturģes Lūsijas Kirkvudas drāma „Debesjums” Valtera Sīļa režijā skatītāju aizved 18.gadsimta Anglijas austrumos un meklē atbildi uz jautājumu, kas ir patiesi cilvēcīga rīcība. Iestudējums pulcē gandrīz visu Nacionālā teātra sieviešu ansambli.

Izrāde iesākas ar ikdienišķajiem sieviešu darbiem, kādi veicami 18.gadsimta sadzīvē, ar grīdas beršanu, veļas mazgāšanu, lāpīšanu, grīdsegas izsišanu. Līdz brīdim, kad 12 sievas tiek aicinātas izšķirt citas jaunas sievietes likteni. No zvērināto lēmuma atkarīgs Sallijas Popijas liktenis, ir vai nav viņa stāvoklī. Ja viņa gaida bērnu, viņu nedrīkst pakārt.

„Debesjums” ir tiesvedības drāma, un  tās centrā – noziegums. Jautājums, kas ir patiesi cilvēcīga rīcība, interesējis režisoru Valteru Sīli.

Mūsdienu britu dramaturģe Lūsija Kirkvuda lugas darbībai izvēlējusies 18.gadsimta vidu. Kā rakstīts izrādes programmiņā: „„Debesjuma” kontekstā svarīgi pieminēt, ka 18.gadsimta otrā puse ir laiks, kad konkrētākus veidus iegūst britu identitāte, norisinās Septiņu gadu karš un izveidojas pamati tam, kā Lielbritānija redz pārējo pasauli.  Savukārt laikā, kad top pati luga (sarakstīta 2020.gadā), norisinās ilgstošā Apvienotās Karalistes izstāšanās no Eiropas Savienības, kas dziļākā būtībā skar līdzīgas tēmas. Pat dusmīgais pūlis, kas uz ielas gaida tiesas iznākumu, atgādina demonstrācijas, kas notiek izstāšanās procesa laikā…”.

Režisoru Valteru Sīli iestudēt Kirkvudas lugu rosinājusi stāsta intriga.

Radošajā komandā kopā ar režisoru strādājusi kostīmu māksliniece Kristīne Pasternaka, komponists Edgars Raginskis un scenogrāfe Ieva Kauliņa. Iestudēšanas process prasījis piepildīt katru minūti, režisoru Valteru Sīli papildina Ieva Kauliņa.

Izpētes process bijis interesants arī Elizabetes lomas atveidotājai Maijai Doveikai.

Jauno sievieti Salliju Popiju atveido Elizabete Skrastiņa, pārējās sieviešu lomās – gandrīz viss Nacionālā teātra sieviešu ansamblis. Maijas Doveikas varone ir vecmāte, un viņas palīdzība sarežģītajos sadzīves apstākļos ir nepieciešama  gandrīz katrai sievietei.

Kā18.gadsimts saaudies ar mūsdienām, būtisko akcentē režisors. Britu dramaturģe Lūsija Kirkvuda pieder 40 gadnieku paaudzei un tiek uzskatīta par vienu no mūsdienu labākajām dramaturģēm. Valters Sīlis lasījis arī citas viņas lugas.

Mūsdienu luga un arī izrāde uzdod nopietnus jautājumus par cilvēcību. Kas ir cilvēcīga rīcība pret cilvēku, kurā nav iespējams ieraudzīt neko cilvēcīgu? Un jāatzīst, nežēlība raksturo arī mūsu laiku