Čugunā atlietas lelles, darbi no pienbalta ģipša, skulpturālas instalācijas – izstāde ”Laktācija”, kas aicina uz sarunu, kurā jau iesaistījušies trīs mākslinieki, katrs izvēloties savu skata punktu un atklājot savu stāstu materiālu un tēlu izvēlē.Tiekamies ar izstādes autoriem – profesori Olgu Šilovu un studentiem Anci Vilnīti un Nilu Jumīti.

"Bērnu tēma jau bijusi jau sen, ja no studentu gadiem," sarunā raidījumā Kultūras Rondo atklāj māksliniece Olga Šilova.

Ceļojot par Itāliju māksliniece redzējusi vairākus darbus, kur attēlota Madonna ar bērnu. Tas uzrunājis un nolēma, ka arī veidos bērna tēlu. Kad darbu bija sakrājies pietiekami daudz, interesējās par izstādes iespējām Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā un arī aicināja divus savus studentus, kura darbi uzrunājuši, pievienoties izstādei ar saviem darbiem.

Ance Vilnīte bilst, ka tam, ka piedalās izstādē kopā ar Olgu Šilovu muzejā tā īsti noticējusi tikai izsta’des atklāšanas dienā.

“Tas ir lielais sapnis un ļoti aizkustinoši,” atzīst Ance Vilnīte.

Raksturojot savu darbu, viņa norāda, ka saistot ar tēmu laktācija, tā ir "pirms periodā".

"Es neesmu māte, es esmu pavisam jauna māksliniece, man ir daudz domas un pārdomas, bailes par šo tēmu. Mani darbi tīri fiziski ir pārdomu mirklī citā pasaulē, Olgai - fiziskie bērniņi, Nilam - atmiņas. Es šobrīd esmu tajā pirms laktācijas periodā. Jautājums, vai laktācija notiks ar īstiem bērniem, kļūstot par mammu, ģimenes sievieti, vai ziedojot mūžu mākslai," stāsta Ance Vilmnīte.

Laktācija – process, kurā krūts dziedzeri izstrādā un izdala mātes pienu. Laktācija sākas pēc dzemdībām, bet dziedzeru sagatavošanās laktācijai ir ilgstošs process, kas noris jau grūtniecības laikā.

Izstāde veidota kā saruna par mātes un bērna attiecībām starp trīs māksliniekiem no ļoti dažādiem dzīves skatpunktiem, autoru sajūtu kontrastos atklājot stāstu par sievietes spēku kā mātes, tā mākslinieces lomā, par bērna piedzimšanas skaistumu un izaicinājumiem.

Izstāde „Laktācija”  Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas Kupola zālē aplūkojama līdz 20.septembrim.