Vairāku mēnešu garumā Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas katedras ilustrācijas kursa studenti pētīja un izzināja pašu izvēlētas mājas Rīgā, savus novērojumus pārvēršot ilustrācijās un trīsdimensionālos objektos – vizuālos, taustāmos un saklausāmos. Šajā izstādē jaunie mākslinieki ir apvienojuši ilustrāciju, kas ierasti vērojama vienā – zīmējuma vai drukāta materiāla plaknē – ar pašu izvēlētu formu no citas vizuālās mākslas nozares – tekstilmākslu, stikla mākslu, arhitektūru, tēlniecību, skaņas un video mākslu. Izstādē “Māja” ir mēģinājums paplašināt ilustrācijas nozares robežas, eksperimentēt un meklēt jaunas ilustrācijas formas un tehniskos paņēmienus.

Kopizstādē „Māja”, kuru organizējuši un iekārtojuši paši studenti, Heinriha Bināna darbs seko uzstādījumam par ilustrāciju, kas kļūst telpiska un apdzīvo visas trīs dimensijas. Viņa darbs „Pagrīdes džins” ir kvadrāts, kurš atsedz sena dzīvojamā nama grīdas slāņus. Starp putekļiem un siltināmo materiālu, kā noslēpumaini norāda jaunais mākslinieks, iespējams atrast arī kādu monētu, bet tā savukārt varētu palīdzēt izsaukt vai nu Džinu vai mājas gariņu.

No grīdas līdz sienām: Evijas Pintānes darba nosaukumā lasāma ģeogrāfisko koordināšu rinda, kura apzīmē kādu Alberta ielas nama atrašanās vietu. Kā stāsta Evija, šajā mājā tiek audzēti kalni. Tos skatītājs var ieraudzīt, ielūkojoties pa tā dēvēto actiņu, kura šajā gadījumā ir bīdāma, nevis statiska.

Kristīne Martinova iedvesmu guvusi klejojumos pa Čiekurkalnu un TEC-2 apkaimi, tie vainagojušies ar Kristīnes veidotu elektrības kasti, kur iekšpusē mitinās vesela pasaule: ar skursteņiem, kuri griežas paši ap savu asi, ar mirgojošām gaismiņām un rūpnīcu kompleksiem.

Līvas Ozolas veidotā mājas fasāde, šķiet, izkāpusi no kādas animācijas filmas vai bērnu grāmatas. Uz sienas uzgleznotā nama kontūra papildināta ar gaismas kubiem – tajos redzami mājas iedzīvotāji savās ikdienas gaitās.

Cita fasāde, kuras reālā līdziniece atrodama Mēness ielā, skatītāju sveicina gobelēna atveidā. Renāte Kloviņa izveidojusi vispirms pētniecības materiālu dienasgrāmatas – kolāžas veidolā, tad arī ķērusies pie pašas fasādes interpretācijas.

Šajā reportāžā aplūkoti tikai daži no jauno grafiķu darbiem. Gūt pilnu kopiespaidu iespējams pavisam neilgu laika sprīdi – tikai līdz svētdienai, Tallinas ielas radošajā kvartālā.