Cēsu Izstāžu namā 18. decembrī  durvis vērs Jēkaba Strazdiņa mākslas darbu izstāde  “Darbi un kolekcija”. Savukārt apgāds "Neputns" izdevis grāmatu "Jēkabs Strazdiņš".

Mākslinieks, mākslas vērtētājs, kolekcionārs un pedagogs Jēkabs Strazdiņš - apjomīgā pētījumā un izstādē ”Darbi un kolekcija”. Kultūras Rondo saruna ar grāmatas autoru Jāni Kalnaču. Sazināsimies ar Cēsu izstāžu nama ekspozīciju galveno speciālisti Natu Livonsku.

Veidot Jaunpiebalgā dzimušajam māksliniekam, mākslas vērtētājam, kolekcionāram un pedagogam Jēkabam Strazdiņam (1905-1958) veltītu izstādi pamudināja viņa māsas Grietas dēla Daga Strazdiņa vairāk nekā 120 mākslas darbu dāvinājums Cēsu Vēstures un mākslas muzejam 2016. gadā.

Jānis Kalnačs vērtē, ka par mākslinieku tik maz ir zināms, jo viņa liktenis bija traģisks, mākslinieku 1949.gadā izsūtīja. Tāpat Kalnačs min, ka Strazdiņš nav populārs, jo ir it kā diezgan tradicionāls. Viņa pieeja mākslai kā jaunreālismam arī nešķiet gana aktuāla blakus daudz apjūsmotajiem modernistiem vai simbolistiem. Vēl Jēkaba Strazdiņa darbi ir saglabājušies ļoti maz.

Izstāde, kurā apkopoti gan muzejos, gan privātās kolekcijās nonākušie darbi, ir mēģinājums radīt pilnīgāku priekšstatu par J. Strazdiņa mākslas attīstību,  kā arī rekonstruēt viņa kolekcijas daļu. Vairāki izstādē eksponētie darbi, starp kuriem par zudušu uzskatītā glezna “Darbs” (1935), ko Strazdiņš radīja Latvijas Mākslas akadēmijas Romas stipendijas konkursam, ir restaurēti.

"Izstāde būs vērienīga. Tie darbi, ko Jānis ir apzinājis un mēs esam savākuši, daudzi būs neredzēti, ļoti interesanti. Brauciet uz Cēsīm un skatieties brīnišķīgus, neredzētus un pēc tam varbūt atkal ilgi nepieejamus darbus, jo tie ir savākti no daudziem Latvijas muzejiem," aicina Nata Livonska.

Jēkaba Strazdiņa radošo un pedagoģisko darbību pārtrauca 1949. gadā piespriestie desmit gadi izsūtījumā, par to, ka viņš neziņoja par sievastēva sētā sastaptajiem nacionālajiem partizāņiem un pussimtu “pretpadomju satura ideoloģiski neizturētām grāmatām” viņa bibliotēkā. Sods, kas tika izciests Bratskas apkārtnē, sabeidza mākslinieka veselību.  Liela tiesa Jēkaba Strazdiņa un viņa mākslas kolekcijas darbu traģiski sadega 1997. gada Ziemassvētkos.

Izstāde Cēsu Izstāžu namā būs  apskatāma līdz 2021. gada 21.februārim. Ja būs kādi ierobežojumi apmeklēt izstādes, iespējams, tā būs aplūkojama līdz aprīlim.