29. janvārī uz Lielās ģildes skatuves atkal satiksies Latvijas profesionālie simfoniskie orķestri, skanēs latviešu komponistu – jubilāru opusi un īpaši šim notikumam rakstīti jaundarbi. Klarnetiste Anna Gāgane un komponists Arturs Maskats stāsta par gaidāmo Latviešu simfoniskās mūzikas lielkoncertu.

Latviešu simfoniskās mūzikas klasiku šoreiz pārstāv 1945. gadā tapusī “Latvju rapodija” – šīs spilgti tēlainās partitūras autors Pēteris Barisons (1904-1947) pelnīti uzskatāms par vienu no apgarotākajiem vēlīnā romantisma pārstāvjiem. Tās atskaņojumā pie Liepājas Simfoniskā orķestra dirģenta pults stāsies Manheimas Nacionālā teātra pirmais kapelmeistars Jānis Liepiņš, savukārt solista gods uzticēts pianistam Daumantam Liepiņam.

Klarnetistes Annas Gāganes plašais ekspresijas diapazons un bagātīgās spēles tembrālās kvalitātes kalpojušas par iedvesmu Jānim Petraškevičam (1978) – izsmalcinātā skaņu juveliera Koncerts klarnetei ar orķestri veltīts tieši viņai. Pie Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra diriģenta pults būs klarnetes spēles nianses labi pārzinošais Guntis Kuzma – lielisks latviešu mūzikas interprets, kurš savulaik bijis arī Annas pedagogs. 

Un līdzās Petraškeviča jaundarbam – arī viņa kādreizējā skolotāja Pētera Plakida (1947-2017) 1996. gadā komponētais meistardarbs – jūsmas un spozmes pilnās “Variācijas orķestrim”. Gluži kā Plakidis, arī cita latviešu mūzikas leģenda, harizmātiskais Mārtiņš Brauns (1951-2021), no mums šķīrās tieši savas 70. jubilejas gadā. Godinot izcilo mūziķi, skan viņa simfoniskā balāde “Tālavas taurētājs”, kas tapusi 1975. gadā kā diplomdarbs, absolvējot toreizējo konservatoriju.

Latvijas vēsture atbalsojas arī šīgada jubilāra Zigmara Liepiņa (1952) svītā “Sarkanais mežs”. Jaundarba pamatā ir mūzika tāda pat nosaukuma godalgotajai daudzsēriju filmai, kas uz ekrāniem nonāca 2019. gadā.

Vēl pirms Aivja Gretera vadītā Latvijas Nacionālās operas orķestra uz Lielās ģildes skatuves kāps arī "Sinfonietta Rīga" kopā ar savu māksliniecisko vadītāju Normundu Šnē, lai atgrieztos pie Lindas Leimanes (1989) pērn pirmatskaņotā opusa “Ray-bows”, kas Lielkoncertā izskanēs gluži jaunā versijā.

Koncertu tiešraidē varēs klausīties ar Latvijas Radio 3 programmā "Klasika".