Šodien Kultūras Rondo „meklējam Ezeriņu”, aizņemoties nosaukumu no jaunā Andra Akmentiņa romāna par Jāni Ezeriņu, kas iznācis latviešu un prozas un literatūrzinātnes mijiedarbes projektā „Es esmu...”

Mēs meklējam arī savā arhīvā, kur par Jāni Ezeriņu stāstīja literatūrzinātnieks Viesturs Vecgrāvis un Madonas novada vēstures pētniece Dace Zvirgzdiņa. Meklējam Nacionālā teātra izrādē „Ezeriņš”, ar kuru sagaidāma tikšanās arī tiem, kuri tā arī nedabūja biļetes uz šo Elmāra Seņkova daudz godalgoto izrādi aktieru zāles pagrabā. Meklējam Edgara Mākena muzikālajā partitūrā šai izrādei un pavisam negaidīti – arī Raimonda Paula mūzikā.

Vispirms sazināmies ar romāna „Meklējot Ezeriņu” autoru Andri Akmentiņu.

Vēl tikai neliels atgādinājums – Andris Akmentiņš ir dzejnieks un rakstnieks, kuram iznākuši četri dzejas un viens stāstu krājums. Dzejā saņēmis Klāva Elsberga prēmiju, bet pārsteidzis ar romānu „Skolotāji”, par kuru ieguva AKKA/LAA Autora balvu un Dzintara Soduma balvu.

Andra Akmentiņa romānu „Meklējot Ezeriņu” izdevusi „Dienas Grāmata”. „Šķiet, Ezeriņš katru dzīves mirkli izspēlēja, kā tobrīd izjuta, un pat baidījās, ka apkārtējie radīs negrozāmu viņa portretu, tad viņš kļūs nedzīvs un ieslodzīts noteiktā plauktā”, tā Autora pēcvārdā romānam „Meklējot Ezeriņu” raksta Andris Akmentiņš, bet sarunu viņš izvēlas sākt ar vāku, kas principā ir loģiskāk. Sarunā pieskaramies grāmatas vizuālajam izskatam, rakstnieka darbam un, protams, Ezeriņam kā personībai. Andris Akmentiņš arī atklāj līdzību par savu skolotāja darbu ar Ezeriņa darbu kā skolotājam. Tāpat viņš stāsta, ka rakstniekam par rakstnieku uzrakstīt romānu tomēr ir sarežģīti. Un novele kā stāstījuma veids – gan nodalīta ar virsrakstiem, gan bez – atrodama arī romānā „Meklējot Ezeriņu”.

2016. gadā Rīgā un Madonā notika Jānim Ezeriņam veltīta konference, atceroties viņu 125. gadu jubilejā. Zigfrīds Muktupāvels sarunājās ar jau Andra Akmentiņa pieminēto Daci Zvirgzdiņu no Madonas un literatūrzinātnieku Viesturu Vecgrāvi.

Jau pirms septiņiem gadiem (2014. gadā) Nacionālā teātra aktieru zāli pārņēma „Ezeriņš”, pēc Jāņa Ezeriņa novelēm veidota izrāde, kuras režisors bija Elmārs Seņkovs. Tagad, kad teātri publikai slēgti un mūžībā aizgājusi aktrise Astrīda Kairiša, kura bija pārsteidzoša un spoža izrādē „Ezeriņš”, atmetot iebildes, ka iefilmēta izrāde nav tas pats, kas dzīva, un enerģijas apmaiņa nav tā, kas ar publiku elpojot kopā, varam priecāties, ka izrāde "Ezeriņš" ir nofilmēta Latvijas Televīzijas projektā „Teātris ZIP”. Un LTV 1. kanālā to būs iespējams noskatīties 20. februārī.

Izrādes dramaturģisko materiālu pēc Jāņa Ezeriņa novelēm radīja Rasa Bugāvičūte-Pēce. Ar viņu arī sazināmies Kultūras Rondo.