Maiņai ir jābūt - tā atzīst nupat Kultūras akadēmiju beigušie jaunie režisori, kas iesaistīti projektā "Jauno maiņa". Projekta mērķis - sekmēt teātra attīstību un atbalstīt jaunas skatuves mākslinieku paaudzes ienākšanu Latvijas teātrī. Iniciatīva nākusi no neatkarīgajiem teātriem "Dirty Deal Teatro" (DDT) un Ģertrūdes ielas teātra, sadarbojoties ar Valmieras Drāmas teātri un Rēzeknes teātri "Joriks", kur jaunie skatuves mākslinieki veidos savus pirmos patstāvīgos darbus pēc Kultūras akadēmijas absolvēšanas.

Pavisam projektā "Jauno maiņa" taps astoņas izrādes. Kā pirmā "Dirty Deal Teatro" būs skatāma jaunā režisora Mārtiņa Gūtmaņa muzikālā izrāde "Saule riet austrumos". To varēs noskatīties 25.un 26. septembrī.

Mārtiņa Gūtmaņa muzikālā izrāde "Saule riet austrumos" ieved skatītāju dzejnieces Austras Skujiņas domu pasaulē. Uz skatuves komponists Platons Buravickis, ar kuru kopā Mārtiņš strādājis jau savā diplomdarba izrādē, un jaunā aktrise Elīza Dombrovska. Ideja, ka tas būs teatrāls koncerts neradās sākumā, tas bijis procesa un mēģinājumu rezultāts, taču darījuši to, ko sirds prasa, atklāj režisors.

Mārtiņš Gūtmanis uzsver, ka projekts "Jauno maiņa" ir labs atbalsts no DDT vadītājas Annas Sīles puses, tā ir iespēja veidot izrādes vai eksperimentēt. Anna Ulberte, kas piedalās trīs jauno režisoru izrāžu producēšanā, vēl ir Latvijas Kultūras akadēmijas studente - programmā audiovizuālās un skatuves mākslas producēšana. Anna ir producente arī Jurģa Lūša un Annas Klišānes kopdarbam "Es atceros šo krūšturi", tas būs stāsts par jauniešu mīlestību, savukārt novembrī režisore Ilze Bloka DDT iestudēs izrādi "Micēlijas" par sēņošanas čempionātu, tajā cilvēku dzīves ritējums tiks salīdzināts ar micēliju jeb sēņotni.

DDT sastopu vēl divus jaunos režisorus - Jurģi Lūsi, kurš jau strādā pie iestudējuma, un režisoru Klāvu Kristapu Košinu, viņš projektā "Jauno maiņa" iestudēs izrādi Rēzeknes teātrī "Joriks".

Projekta "Jauno maiņa" iniciatori ir divi neatkarīgie teātri - DDT un Ģertrūdes ielas teātris. Šiem teātriem pievienojās Valmieras drāmas teātris un Rēzeknes teātris "Joriks". Ģertrūdes ielas teātrī pavisam drīz, 29. septembrī, būs skatāmas trīs jauno horeogrāfu izrādes projektā Jauno maiņa", iepazīstina Ģertrūdes ielas teātra producente Maija Pavlova.

Pavisam drīz Ģertrūdes ielas teātrī notiks jauno horeogrāfu Ģirta Dubulta, Emīlijas Bergas un Gundegas Rēderes darbu pirmizrādes. Arī horeogrāfi runā par sev aktuālām tēmām – pieaugšanu, sevis un savu robežu apzināšanos. Vienlaikus atklāj katra mākslinieka individuālo redzējumu par dejas valodu un komunikāciju ar skatītāju.