Ar Jāzepa dienas tradīciju - piemiņas brīdi un koncertu, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija 19. martā ieskandinās sava dibinātāja, latviešu mūzikas patriarha, profesora Jāzepa Vītola 160. jubilejas gadu.

Jāzepa Vītola dzimšanas diena gan būs tikai vasarā - 26. jūlijā un tās vērienīga atzīmēšana plānota Gaujienā, kur komponists dzīvojis. Šobrīd tur atrodas Jāzepa Vītola muzejs "Anniņas". Tomēr tieši Mūzikas akadēmija ir ne tikai tā, kas nes Jāzepa Vītolā vārdu, jo viņš ir tās pirmais rektors, bet ir viņa mūža turpinātājā nākamo mūziķu izglītošanā.

"Vītola diena ir kā skaniska arka uz akadēmijas dibināšanas laiku, kad Jāzeps Vītols radīja tās "zelta kodu" – šai vienmēr jābūt radošai augstskolai ar ļoti individuālu un radošu attieksmi. Tikai tā iespējama izcilības sasniegšana," gaidot Jāzepa dienas notikumus, teic JVLMA rektors profesors Guntars Prānis.

Kultūras rondo devās uz Mūzikas akadēmiju, lai pēctecību un Vītola garu meklētu sarunā rektoru Guntaru Prāni, diriģentu Kasparu Ādamsonu, komponistu un diriģentu Andri Vecumnieku un zinātniskā pētniecības centra asistenti Lauru Švītiņu.

Interesējamies arī par gaidāmā koncerta programmu un to, ka tiek glabāta Jāzepa Vītola piemiņa Mūzikas akadēmijā.

Svētku diena 19. martā iesāksies plkst. 11.00 ar piemiņas brīdi Meža kapos pie Jāzepa Vītola atdusas vietas. Savukārt pēcpusdienā plkst. 16.00 JVLMA Lielajā zālē norisināsies Jāzepa dienas svētku koncerts. Tajā piedalīsies bagātīgs mūziķu klāsts - JVLMA simfoniskais orķestris un jauktais koris, kā arī solisti Brigita Čirkše, Lioneta Roze (soprāns), Arina Bardova (vijole), Klinta Kluce (alts), Ernests Mediņš (vibrofons), Kristers Dreimanis (trompete), Juris Žvikovs, Natālija Zandmane, Andrejs Jegorovs, Aigars Raumanis un Artūrs Oskars Mitrevics (klavieres), džeza ansamblis: Fay Porter (sitaminstrumenti), Joshua Goodwin (trompete), Katrīna Avotiņa (klarnete), Kārlis Feldbergs (trombons), Kristians Justs (ģitāra), Lucas Weigl (kontrabass).

Koncerta programma patīkamu "atkaldzirdēšanās" un pārsteigumiem pildīta. Pirmajā daļā izskanēs retāk atskaņotie Jāzepa Vītola vokālās un instrumentālās kamermūzikas opusi, kuriem pievienosies simfoniskās svītas Dārgakmeņi pārlikums divām klavierēm, savukārt koncerta otrajā daļā – veltījums Vītolam – diriģenta Kaspara Ādamsona rokas vadīti uzmirdzēs četri jaundarbi simfoniskajam orķestrim un dažādiem solistiem, ko īpaši Jāzepa dienai radījuši JVLMA kompozīcijas studenti Aleksandrs Avramecs, Gaitis Jānis Pujāts, Leonardo Rossi un Ernests Mediņš.

Koncerta noslēgumā klasisks kopskanējums – Jāzepa Vītola kantāte Dziesma akadēmijas jauktā kora, simfoniskā orķestra un solistes Lionetas Rozes atskaņojumā, pie diriģenta pults – Māris Sirmais.