Latviešu simfoniskās mūzikas lielkoncertā 20. janvārī pirmatskaņojujmu piedzīvos īpaši šim koncertam rakstītais komponista Jēkaba Jančevska jaundarbs “Turbidus”.

Tas nozīmē satraukts, izmisis, sarunā raidījumā Kultūras Rondo atklāj komponists Jēkabs Jančevskis. Viņš stāsta, ka darbā risina jautājumus par tuvāku un tālāku nākotni Latvijas kontekstā.

„Esam daudz pazaudējuši savus cilvēkus pēdējos gados, tas mani ļoti uztrauc, par to nespēju nerunāt. Esam tik mazskaitlīga nācija, mums vajadzētu sevi, savus tuvākos un kaimiņus saudzēt. Pagaidām situācija neuzlabojas,” min komponists.

„Tēma ir saistīta arī ar Latvijas simtgadi. Mans jautājums, ko uzdodu, pirmām kārtām, sev kā latvietim, vai mēs svinēsim nākamos simts gadus,” atzīst Jēkabs Jančevskis.

„Cenšos arī darbus, kuriem nav laikmetīgas tēmas, sasaistīt ar kādu jautājumu, kas būtu aktuāls šodien.”

Latviešu simfoniskās mūzikas lielkoncerts, kuru ik gadu organizē VSIA “Latvijas koncerti”, šogad notiks jau divpadsmito reizi. Lielajā ģildē skanēs latviešu klasiķu Alfrēda Kalniņa, Jāņa Mediņa, Jāņa Ivanova simfoniskās partitūras, šī gada jubilāra Jura Karlsona skaņdarbs Gliese 581. Uz Lielās ģildes skatuves spēlēs Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, Liepājas Simfoniskais orķestris un Lietuvas Nacionālais simfoniskais orķestris.

Jēkabs Jančevskis sarunā raidījumā Kultūras Rondo stāsta, ka sākotnēji apguvis klavierspēli un jau mūzikas vidusskolas gados sācis aktīvāk pievērsties arī kompozīcijai. Kompozīciju vairākus gadus mācījies pie Ērika Ešenvalda, kurš ielicis vispārējus pamatus. Pēc tam bijis skaidrs, ka diez vai izvēlēsies citu profesiju. Šobrīd viņš studē kompozīciju maģistrantūrā pie Jāņa Petraškēviča.

Jēkabs Jančevskis ir arī kordiriģents. Aktīvi darbojas korī „Anima”.