4. novembrī pirmo reizi tiks pasniegta Baltijas jaunā mākslinieka balva (Baltic Young Artist Award), nodibinot jaunu ikgadēju tradīciju Baltijas kultūrtelpā. Par pirmās Baltijas jaunā mākslinieka balvas uzvarētāju atzīts igauņu mākslinieks Juhans Sometss (Juhan Soomets) par instalāciju "Mākslinieka istaba". Instalāciju var aplūkot Latvijas Nacionālās mākslas muzejā.
“Jauns mākslinieks, ne jauns cilvēks. Interesanti redzēt “vēlīnus jaunos māksliniekus”, kuri varbūt domā citādi,” balvas ieguvēju raksturo mākslas zinātnieks Kaspars Vanags. “Viņa darbā ir redzamas tehnoloģijas, kas uzaugušas kopā ar viņu – skaņas nāk no 70. gadu sintezatoriem, programmēšanas estētika nāk no 80. gadiem, kad viņš skolā mācījās informātiku, tālāk pati programmēšanas valoda no 90. gadiem, dators no 21. gadsimta pirmās desmitgades. Interesanti skatīties, kad runājam par laikmetīgo mākslu, domājam, ai, tā ir tik novatoriska, bet nekā novatoriska tur nav. Tās ir pusgadsimtu vecas tehnoloģijas, kuras vaicājam, kad beidzot ienāks muzejos un mūsu uztverē tikpat pašsaprotami kā ikdienā “nočekojam” īsziņas un e-pasta vēstules.”
Vanags atzīst, ka žūrijas lēmums piešķirt galveno balvu Sometsam bijis diezgan vienbalsīgs. Uzrunājis cilvēciskais dialogs starp jauno lietu – interneta laikmeta cilvēku un mākslas darbs, kas atspoguļo šīs četras, piecas dekādes, kurās esam izauguši līdz tam, kas esam, ka mūsu pasaule ir veidota no šīm interneta lietām.
Baltijas Jaunā mākslinieka balva ir jaunums. Tai pieteicās vairāk nekā 50 Rīgas, Tallinas un Viļņas mākslas akadēmijas studenti ar saviem noslēguma darbiem. Spilgtākos jaunos talantus vērtēja un pirmo Baltijas Jaunā mākslinieka balvas ieguvēju noteica starptautiska žūrija.
“Piedāvājums raibs, kādu var redzēt jebkurā mākslas skolas noslēguma izstādē. Ļoti neviendabīgs. Tas varbūt ir mans personīgais viedoklis: redzējām, ka Latvijas Mākslas akadēmija buksē attiecībā uz jaunajiem medijiem, kontekstu izpratni, teoriju. Varam Latvijas Mākslas akadēmiju veidot kā Smoļņiju labdzimtām meitenē, bet nedomāju, ka tā varam padarīt mūsu studentus padarīt konkurētspējīgus ārkārtīgi piesātinātajā šobrīd mākslas pasaulē. Gan publikas balvu, gan žūrijas balvu ieguvuši lietuvieši un igauņi. Ir labi, ka mākslas jomā mums ir šāda Baltijas balva, kur nav iespēju pašiem sev asti celt. Kad trīs valstis kopā skatām savus rezultātus, tie var būt ne īpaši glaimojoši mums," vērtē Vanags.
"Mākslinieka istaba” ir vien tehnoloģiju saišķis, dažas skaņas un vienkāršs kods. Es pats to neuzskatīju par mākslas darbu. Bet ja jau tas ir izstādīts muzejā, tad tas ir kļuvis par mākslu, savu darbu raksturo Juhans Sometss.
Tallinas mākslas akadēmijas absolvents Juhans Sometss uz Latviju savu darbu atvedis pirmo reizi. Multimediju jomā viņam ir liela pieredze. Latvijas Nacionālā mākslas muzeja 4. stāva izstāžu zāle, kurā redzama un klausāma Juhana Sommetsa instalācija “Mākslinieka istaba”, iztapsēta ar baltiem dēļiem. Sienās iestrādātas zeltainas un sudrabainas stīgas, kurām pieskaroties telpu piepilda visdažādākās skaņas.
“Tā ir instalācija, kurai esmu devis nosaukumu „Mākslinieka istaba”, kuru pirmo reizi izstādīju bijušajā tekstilrūpnīcā Tallinā. Istaba, kuru apdzīvoja mana instalācija Rūpnīcas evakuācijas plānā bija atzīmēta kā Mākslinieka istaba. Tagad šo namu ir iegādājusies Igaunijas Mākslas akadēmija un drīz šeit sāksies studentu aktivitātes” stāsta Juhans Sometss.
"Svītras ir no vara un alumīnija. Tā viena izskatās dzeltena. Otra balta. Šī instalācija nedarbojas, ja uz to neiedarbojas cilvēks. Ja nav cilvēku, nav arī skaņas. Tikai tukša istaba. Bet, ja jūs vienlaicīgi pieskaraties abām stīgām – alumīnija un vara, tad instalācija sāks skanēt. Tā darbojas kā vienkāršs mūzikas instruments. tā darbojas kā vienkārša, bērniem domāta rotaļlieta, kurai jānospiež pāris pogas un plūst skaņa. Tad visi priecīgi. Šo mākslas veidu dēvē par trokšņa vai skaņu mākslu. Trokšņa mākslu klausīties nav patīkami. Man labāk patīk skaņu māksla, jo tad ir skaidrs, ka visas skaņas ir vietā un klausītājs tās var izbaudīt ar patiku. Ja jums mākslinieka istabā nepatiks kāda melodija, tad uzlieciet savus pirkstus citā vietā, tā jūs aizskarsit citus sensorus un veidosies cits skanējums," darbu raksturo Sometss.
Juhana Sometsa izstādi Latvijas Nacionālā mākslas muzejaā 4. stāva mazajās izstāžu zālēs varēs apskatīt līdz 27. novembrim.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (1)
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X