Par kalpošanu un mīlestības ceļu mūzikā saruna ar komponistu Pēteri Vasku, gaidot viņa 75. jubileju un tai veltītos koncertus.

Piektdien, 16. aprīlī, Pētera Vaska 75. dzimšanas dienā, tiešraidē no koncertzāles “Cēsis” izskanēs komponista jubilejai veltīts koncerts “Klātbūtne". Plkst. 19.00 tas skanēs Latvijas Radio 3 “Klasika” ēterā, bet plkst 21.15 būs skatāms Latvijas Televīzijas 1. kanālā. Arī Latvijas Radio koris gatavo koncertierakstu „Pēteris Vasks un domubiedri”, kas tiešsaistē būs pieejams 17. aprīlī.

Runājot par mūziku, Pēteris Vasks atzīst, ka radošais process ir lēnāks un nesteidzīgāks, bet tas turpinās.

"Covid sākuma gadā visu laiku dzīvoju ar savu 2.vijoļkoncertu “Vakara gaismā”. (..) Tas bija mana dzīves jēga un galvenais motīvs pagājušajā gadā," atklāj Pēteris Vasks

Bija domāts jubilejas nedēļā pasaules pirmatskaņojums Cēsīs Pētera Vaska mūzikas festivālā šajās dienās, tas šobrīd ir atlikts. Tagad gaidāms atskaņojums Zviedrijā, nākotnē arī Latvijā.

"Lēni diedzēju, audzēju asniņus, kas parādījušies, tad jau izaugs jauni skaņdarbi," bilst Pēteris Vasks.

Raksturojot dzīvi šobrīd, Pēteris Vasks bilst, ka ir jāpieņem jaunā situācija, un viņš arvien vairāk skaistuma atrod savā dzimtajā zemē.

"Var dzīvot bagātu un interesantu dzīvi, galvenais nelaist iekša sevī tās negācijas, tās murgainās idejas par kaut kādu sazvērestību, kas izpaužas pošu formā. Mēs esam izauguši, mūs visus potēja pret visādām kaitēm, kurā brīdī pēkšņi cilvēki nezin kāpēc sāk radīt baisu ažiotāžu," analizē Pēteris Vasks.

Komponists mudina šajā laikā apstāties un ieskatīties sevī, kā arī vakarā iziet un paskatīties uz zvaigznēm.

"Un tad jūs redzēsiet, cik neiedomājams brīnums ir dzīvība, ko mēs katrs nesam, darām to ar cieņu un pateicību radītājam. Mīlestības pilni. Lai mīlestības potenciāls atraisītos, nevis naids un konflikti," mudina Pēteris Vasks.