Latvijas Kara muzejā pieejams līdz šim visplašākais sabiedrībai vēstures stāsts par Pirmo pasaules karu “Latvijas iedzīvotāji Pirmajā pasaules karā”.

"Ekspozīcijai ir pilnīgi jauna konceptuāla pieeja, rādām, ka latviešu karavīri karoja ne tikai Latvijā vai Latvijas teritorijā Pirmajā pasaules karā, viņi karoja arī Rietumu frontē Francijā, Austrumprūsijā, latviešu karavīri karoja Kaukāzā. Tie ir aspekti, kuri līdz šim nav parādījušies," raidījumā Kultūras Rondo atklāj Latvijas Kara muzeja Pirmā pasaules kara vēstures nodaļas vēsturnieks Klāvs Zariņš.

"Jāpiemin arī vācu okupācijas laiks Kurzemē un vēlāk visā Latvijā, kas nevienā muzeja ekspozīcijā Latvijā nav parādīts. Tas ir jaunums,"turpina Zariņš. Viņš min, ka ekspozīcija veidota, parādot kara totālo aspektu, ka tas ir ne tikai karš, kurā ir iesaistīti karavīri, bet arī karš, ar kuru cieši ir saistīti iedzīvotāji. Fronte Pirmajā pasaules karā Latviju sadalīja divās daļās, tās ir šķirtas ģimenes, tuvinieki cits ar citu nevar sazināties vairākus gadus.

Latvijas Kara muzeja Pirmā pasaules kara vēstures nodaļas vadītāju Ilze Krīgere bilst, ka darbs pie šīs ekspozīcijas ir bijis vairāku gadu garumā un sācies vēl pirms Pirmā pasaules kara simtgades atzīmēšanas. 

“Dizainera uzdevums ir interpretēt vēsturnieka stāstu telpiskā pārdzīvojumā un piedzīvojumā," par ekspozīcijas māksliniecisko dizainu stāsta dizaina biroja „H2E” vadītājs Holgers Elers. "Mūsu rīcībā ir daudz “ieroču” jeb instrumentu, kā šīs emocijas panākt un kā stāstu vislabāk izstāstīt. Krasa, gaisma, skaņa, multimediju risinājumi, tehnoloģijas. Jautājums, cik profesionāli pielietojam, bet tehnoloģijas nav pašmērķis."

"Kopdarba rezultātā radīta ekspozīcija, kas nevar atstāt vienaldzīgu. Tā uzrunā emocionālā līmenī," uzskata Zariņš.

Latvijas valsts dibināšanai priekšnoteikumus radīja Pirmā pasaules kara norises, tādēļ, atzīmējot Ziemassvētku kauju un sagaidot valsts simtgadi, Latvijas Kara muzejā iekārtota jauna ekspozīcija “Latvijas iedzīvotāji Pirmajā pasaules karā”. Latvijas Kara muzeja ekspozīcija būs Latvijā visplašākais sabiedrībai pieejamais vēstures stāsts par Pirmo pasaules karu, kas veidots no 1230 vēstures liecībām.