Apgādā "Pētergailis" klajā nākusi populārā igauņu rakstnieka Andrusa Kivirehka (Andrus Kivirähk) grāmata "Kocenieki un tāsenieces". Andruss Kivirehks ir viens no latviski visvairāk tulkotajiem igauņu rakstniekiem. Mēs arī Latvijā pazīstam ļoti dažādu igauni Andrusu Kivirehku – gan ar Loti, gan „Kaku un pavasari”, gan „Zilo, ragaino dzīvnieku”. Tagad pavisam cits skats - „Kocinieki un tāsenieces”. Par ironiju, absurdismu un fantāziju viņa grāmatā "Kocenieki un tāsenieces" Kultūras rondo pārrunājam ar tulkotāju Guntaru Godiņu.

"Kocenieki un tāsenieces" ir savdabīgs fantastikas, absurdisma, politiskās satīras un nesenās vēstures apvienojums. Šo darbu Kivirehks rakstījis, balstoties uz igauņu folklorista Frīdriha Reinholda Kreicvalda tautas pasakas "Kocenieks un tāseniece" motīviem.

Guntars Godiņš atklāj, ka šo Andrusa Kivirehka darbu ieraudzījis kāda Tallinas grāmatnīcā, kad tā tikko bija iznākusi igauņu valodā.

"Šī varētu teikt ir tautas pasaka un tā tiek veidota ar Andrusa Kivirehka acīm, pildspalvu, domām, fantāziju. Šeit tiek izmantots tāds princips kā absurdisms, ironija, kas varbūt latviešu literatūrā tik bieži nav sastopams," atzīst Guntars Godiņš.

Absurdisms un fantāzijas ir katrā Andrusa Kivirehka grāmatā.

"Mani interesēja, kā Andruss Kivirehks prot improvizēt. Tēma "Kocenieks un tāseniece", kas ir reāla īsa pasaciņa, kuru ievadā esmu arī pārtulkojis, lai redzam, kā viens rakstnieks no pasakas izveido savu pasaku," stāsta Guntars Godiņš.

Pasakā  ir skops saimnieks, kuram šķiet, ka kalpi pārāk daudz ēd, tāpēc viņš līgst ar velnu, lai uztaisa kalpu un kalponi, kas neprasīs ēst. Kalps ir no koka, tāpēc kocenieks, kalpone - no bērza tāss, tāpēc ir tāseniece.

"Kivirehkam galvenā sižeta līnija ir tāda: galvenais ir jauns cilvēks, kas nonāk Igaunijas Tautas frontes štābā un satiekas ar savu skolotāju. Viņi gatavo Baltijas ceļu. Vienā vietā Igaunijas mežos trūkst 30 cilvēku. Kivirehks izmanto pasaku, ka no kokiem var taisīt puišus un igaunietes tiek taisītas no pirts slotām. Bet šie monstri dzīvo tālāk un jaunais vīrs sāk viņus ķert," sižetā ļauj ielūkties Guntars Godiņš.

Sarunā Guntars Godiņš arī atklāj, ka tagad jau gadu nav bijis Igaunijā un gaida mirkli, kad atkal varēs doties un pasēdēt kāda lielajā Tallinas grāmatu veikalā un ieraudzīt kādu interesantu grāmatu.