Šodien sākas un četras dienas risināsies kultūras un mākslas aktualitātēm veltīta konference „Kultūras krustpunkti”, kas aptvers vairākus notikumus. Tajā izskanēs gan folkoratorija, būs starptautiskā diena ar ārvalstu pētnieku piedalīšanos, gan plenārsēde ar vietējiem pētniekiem un praktiķiem.

Konference notiek jau 13.reizi un to organizē Latvijas Kultūras akadēmija. Konferences programmu šovakar atklās komponista, pētnieka un etnomuzikologa Valda Muktupāvela folkoratorija „Mūsu esmes upes” - spilgts mākslas un pētniecības mijiedarbes piemērs.

Folkoratorijas atskaņošanā piedalās Latvijas Kultūras akadēmijas koris „Sōla” un kamerorķestris diriģenta Kaspara Ādamsona vadībā, soliste Rūta Muktupāvela un arī pats folkoratorijas komponists Valdis Muktupāvels ar kokli. Oratorija tapusi starptautiski nozīmīga kultūras mantojuma izpētes projekta „CoHERE. Kritiskais mantojums: identitātes izpausmes un reprezentācija Eiropā” ietvaros. Etnomuzikologs un komponists Valdis Muktupāvels bijis pētnieku grupā, kuras uzdevums ar performances palīdzību pētīt identitātes.

Lai Folkoratorija izskanētu un būtu arī vizuāli iespaidīgs piedzīvojums klausītājiem, strādājusi vesela komanda. Režisors Mārtiņš Kagainis, ir LKA Skatuves mākslas 2.kursa maģistratūras students, un gandarīts, ka var piedalīties šajā notikumā.

Valdim Muktupāvelam šī nav pirmā saskare ar oratorijas žanru, 2004.gadā viņš radīja oratoriju „Pārcēlājs”. Tomēr šajā reizē bijis skaidrs, ka tā nebūs klasiska oratorija. Folkoratorija ļauj oratoriju traktēt ne tik kanoniski.

Līdz šim Valdis Muktupāvels daudz studējis un iepazinies ar Eiropas tradicionālo mūziku, ar tās mantojumu. Strādājot šajā projektā, kā ieguvums pašam bijusi pētniecība caur praksi, caur radošo procesu.

Šis būs folkoratorijas pirmatskaņojums Latvijā, pērn novembrī oratorija skanējusi Ņūkārslā un Edinburgā.