Galerijā "Māksla XO" atvērta Latvijas Mākslas Akadēmijas prorektora Kristapa Zariņa personālizstāde "Privāti".  Mākslinieks ar krāsainajiem zīmuļiem uzgleznojis savu metafiziski erotisko sapni.

“Izvēlējos krāsainos zīmuļus. Bērni ar tiem zīmē un viņiem sanāk. Izvēlējos tehniku, kur gala rezultātam jābūt iznākšanai,” sarunā Kultūras Rondo atklāj mākslinieks Kristaps Zariņš.

“Zīmējot ar zīmuli, rodas reālistiski sapņains tēls, štrihs vibrē, starp katru strīpiņu ir gaisa sprauga, satiekoties lillā ar zaļu vai pelēkam ar dzeltenu notiek vibrācija, kas rada gaišu, sirreālu un metafizisku efektu," uzskata mākslinieks.

Kristaps Zariņš arī stāsta, ka mācību gada sākumā viņš Mākslas akadēmijā 1. kursam lūdzis zīmēt ar zīmuļiem kluso dabu un portretus. Tas bijis kā šoks un iespēja atgriezties bērnībā. Pirms tam darbnīcā arī pats pamēģinājis un iepaticies.

“Skaisti ir paņemt zīmuli un tāpēc izstādes nosaukums ir “Privāti”, ņem zīmuli, velc līniju, ir audekla pretestība, klausies, kā viņš skan, bet tu vari arī izdzēst. Ar zīmuli rakstītas domas šķiet privātākas,” bilst Kristaps Zariņš.

“Tēma ir mana ikdiena, jo atverot acis, pa logu ārā redzu ainavu, dārzu,” par izstādi turpina Kristaps Zariņš. “Es dzīvoju Jūrmalā starp priedēm un viena no dominantēm šajā izstādē ir priežu miza. Priedes ir interesanti krāsainas. Ja ceļam acis no priedes saknēm līdz galotnei, redzam, kā mainās krāsa, redzam vai vainags pilnasinīgs un skujas treknas, vai nokaltis. Ja nokaltis, tad galā sēž vārda. Tāpēc arī vārnas ir manās gleznās...”

Par izvēlēto tehniku viņš vēl piebilst, ka, piemēram, zemi, vienu no izstādes struktūrām nav viegli uzgleznot ar zīmuļiem. “Dabūt zemes biezumu un treknumu, kur izlien resna slieka un uz tevi paskatās, nav viegli dabūt ar zīmuļiem. Jāliek lillā, zaļš, brūns un vēl pāri indigo, lai dabūtu zemi,” tā mākslinieks.

Kristaps Zariņš arī atklāj, ka šis gads ir bijis ražīgs un viņš uzgleznojis vēl otru izstādi, kuras atklāšana būs 19. aprīlī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. Tās izstādes darbos risināta cita tēma un izmantoti arī citi gleznieciskie līdzekļi, tie būs lielformāta darbi, gleznoti ar ar akrilu, akvareli un guašu. 

Izstāde galerijā "Māksla XO" apskatāma  līdz 3. maijam.