Kuldīgā uzsākta ēku pārbūve bijušajā Adatu fabrikā, tas būs Kuldīgas mākslas un radošais klasteris, kurā plānots izveidot starptautisku laikmetīgas augstākās izglītības centru. Plašāk par iecerēto projektu Kultūras Rondo studijā izvaicājam tā komandu – Kuldīgas novada pašvaldības Mākslinieku rezidences nodaļas vadītāju Ilzi Supi, Latvijas Mākslas akadēmijas prorektoru administratīvajā un radošajā darbā Andri Vītoliņu un Kalnciema kvartāla veidotāju un Kuldīgas mākslinieku rezidences izveides iniciatoru Mārtiņu Dambergu.

"Sākām nevainīgi un skaisti ar plenēriem, vasaras skolām un radošu lekciju programmām. Pēc pāris gadiem, runājot ar toreizējo Latvijas Mākslas akadēmijas rektoru Alekseju Naumovu, rādās traka un ambicioza ideja par Mākslas akadēmijas filiāli Kuldīgā. Ja toreiz tas bija untums par skaistu vasaras māju vienā no skaistākajām Latvijas pilsētām, pakāpeniski, vairākus gadus strādājot, esam nonākuši pie miljonu vērta investīciju projekta, starptautiskas sadarbības vairāku augstskolu kopīgi veidotas maģistra līmeņa studiju programmas, Zaigas Gailes biroja projektēta kādreizējās Kuldīgas slimnīcas pārbūves," stāsta Ilze Supe.

Klasterī LMA būs viens no partneriem jaunajā starptautiskajā maģistrantūras studiju programmā. Klasterī darbosies arī prototipēšanas darbnīcas, būs arī mākslinieku rezidenču programmas, ko līdz šim Kuldīgā īsteno daudzviet pilsētā. Tāpat par līdzdalību klasterī interesi izrādījusi Latvijas investīciju un attīstības aģentūra un tās paspārnē esošais Kuldīgas biznesa inkubators.

Būvniecības darbi bijušajā Adatu fabrikā paredzēti 18 mēnešus. Iecerēts, ka pēc studiju programmu akreditācijas 2020. gada septembrī varētu uzņemt pirmos studentus. Tiesa, pirmajā semestrī mācības paredzētas Ķelnē. Kuldīga starptautiskās studiju programmas studentus varētu uzņemt 2021. gada pavasarī.

Starptautiskā studiju programma būs četru augstskolu sadarbības projekts, kurā iesaistīta Ķelnes Tehniskā universitāte, Stokholmas Ekonomikas augstskola Rīgā, Igaunijas Mākslas akadēmija un Latvijas Mākslas akadēmija kā vadošais partneris.