Ziemeļblāzma ir laba vieta, kur jauniem māksliniekiem sevi parādīt, - tā atzīst jaunās paaudzes tēlnieks Jānis Noviks. Kultūras pilī „Ziemeļblāzma” turpinās laikmetīgās mākslas izstāžu programma, un pašlaik tajā skatāmas trīs izstādes, kas rāda mūsdienu Latvijas tēlniecību. Cikla nosaukums ir „Forma nav formāla”, un tajā redzamo izstāžu autori ir Agita Maračkovska, Jānis Noviks un Andrejs Prigičevs.

Kultūras pils „Ziemeļblāzma” 2. stāvā katram māksliniekiem dota sava atsevišķa telpa, kur izstādīt darbus. Šogad „Ziemeļblāzmas” izstāžu programmas vadītāja ir tēlniece Gundega Evelone, šajā gadījumā kuratore. Viņa atklāj, ka mākslinieku pieteiktās tēmas bijušas tik aktuālas, ka vajadzējis mainīt cikla nosaukumu, no iecerētā „Runā forma”, tas pārtapis par „Forma nav formāla”.

Ar saviem darbiem iepazīstina Agita Maračkovska, viņa savai izstādei devusi nosaukumu „Nervi”, tajā gan objekti, zīmējumi, gan video.

Agita Maračkovska studējusi tēlniecību un Latvijas Mākslas akadēmiju beigusi 2014.gadā. Erasmus programmas ietvaros gadu studējusi Mākslas un Mediju augstskolā Kānā, kā arī bijusi praksē mākslinieku rezidencē Francijā. Izstādē eksponēti arī zīmējumi, kas tapuši tajā laikā.

Skaņa, ko dzirdat ierakstā, ir paštaisītu robotu kustība, pārvietojoties pa rampu, tie cits citu aizskar, apdzen, kustas. Tā ir Jāņa Novika radīta instalācija „Par to, kā iemācīt robotiem labi pavadīt laiku”. Ideja nepārprotami saistīta ar „digitālizēšanos”, mākslinieks mēģina izprast darbā izmantoto tehnoloģiju pievilcību un spēju iepriecināt.

Jānis Noviks 2015.gadā absolvējis Latvijas Mākslas akadēmijas Tēlniecības nodaļu, iegūstot maģistra grādu. Savos mākslas darbos paplašina tēlniecības robežas ar audio, radio, translāciju un kinētisko elementu iesaisti.

Kuratore Gundega Evelone šajā izstāžu ciklā aicinājusi vēl trešo autoru, un tas ir Liepājā mītošais mākslinieks un restaurators Andrejs Prigičevs. Tā kā pats mākslinieks nav klāt, Evelone iepazīstina arī ar Prigičeva izstādi „Vegāni uzbrūk nūdistiem” un tuvāk iedziļinās atsevišķos darbos.

Šogad izstāžu programmu veido pieci cikli, un katrā risināts cits mākslas jautājums. Bijis cikls, kas veltīts grafikai, glezniecībai, arī fotogrāfijai. Tagad skatāmi tēlniecības darbi. Kā noslēdzošais būs cikls veltīts feministiskajai mākslai.

Trīs izstādes „Nervi”, „Vegāni uzbrūk nūdistiem” un ”Par to, kā iemācīt robotiem labi pavadīt laiku” Kultūras pilī „Ziemeļblāzma” būs apskatāmas līdz 13.oktobrim.