"Kur pazuda valsts" - Dailes teātrī top vēsturisks detektīvs, kura centrā ir Latvijas valsts okupācija, bet iedvesma smelta no trimdas mākslinieka Raimonda Staprāna lugām. Par procesu, kā top iestudējums, un gaidāmo diskusiju Kultūras rondo studijā saruna ar dramaturgu Matīsu Gricmani un režisoru Tomu Treini.

Latvijas okupācija un Latvijas valstsvīru šaubīgā rīcība 1940. gada jūnijā ir viena no mūsu vēstures tumšākajām lappusēm. Tās centrā valsts pašpasludinātais vadonis Kārlis Ulmanis. Viņa personība turpina izraisīt interesi, skepsi un apbrīnu. Bet kā bija patiesībā? Vai Latvija varēja saglabāt brīvību arī vistumšākajā vēstures brīdī, ja Ulmanis būtu rīkojies citādi?

Izrādi iedvesmojuši divi Dailes teātra uzvedumi – “Gūsteknis pilī” (2011) un “Četras dienas jūnijā” (1989), īpaši leģendārā Ulda Vazdika atveidotais Ulmanis Atmodas laika iestudējumā, kas notika tagadējā Prezidenta pilī, pēdējā prezidenta Ulmaņa darba kabinetā.

Iestudējuma pirmizrāde 2023. gada 6. janvārī, bet jau 15. decembrī plkst. 13 Dailes teātrī paredzēta diskusija, kuru tiešraidē varēs vērot arī portālā lsm.lv. Tajā 1940. gada vēstures notikumus, vēstures liecības un Kārļa Ulmaņa pieņemtos lēmumus apspriedīs izrādes veidotāji, kā arī vēstures pētnieki, politikas vērotāji, nozīmīgi cilvēki Latvijas politikā.

Dailes teātris šo diskusiju iecerējis kā izzinošu un izrādes tematu papildinošu ievadu, rosinot pārdomāt pašiem savu attieksmi pret brīvību, vēsturi un maz cilātiem vēstures notikumiem, kā arī nākotni. Piedalīsies vēsturnieki Aivars Stranga un Kārlis Sils, bijušais valsts prezidents Valdis Zatlers, Kārļa Ulmaņa lomas atveidotājs izrādē un arī topošajā Pētera Krilova filmā "Sarkanais šķūnis" , kā arī publicists Māris Zanders.