Rīgas vasaras kultūras programmā nule kā durvis vēruši divi interesanti mākslas projekti, kurus vieno vairākas lietas: tā ir laikmetīgā māksla, tā pašlaik ir baudāma Kronvalda parkā un bulvārī, un… abi projekti uz turieni ir pārcēlušies pēdējā brīdī, saskaroties ar birokrātijas absurdiem tajā pašā pašvaldībā, kura tos iekļāva savā kultūras programmā. „Tīrkultūras audiovizuālā galerija” nespēja samaksāt „Rīgas namiem” augsto īres maksu, bet Latvijas Mākslas akadēmijas pilsētvides izstāde sastapās ar Brīvības alejas pārvaldītāju nevēlēšanos šajā vietā redzēt laikmetīgo mākslu.
"Rīgas namu" pieprasītā nomas maksa māksliniekiem izrādījās nepaceļama
Neatkarīgā radio „Tīrkultūra” veidotā Audiovizuālā vasaras galerija mājas radusi kādreizējā LU Bioloģijas fakultātes ēkā Kronvalda parkā, kas tagad ir Latvijas Mākslas akadēmijas pārziņā. Idilliskā vietā starp nama aizmugures durvīm un Rīgas kanālu vakaros skan īpaši atlasīta mūzika. No iknedēļas radio raidījuma izaudzis par patstāvīgu interneta radio, „Tīrkultūras” projekts nu jau trešo gadu arī iziet ielās, stāsta skaņas mākslinieks un viens no „Tīrkultūras” veidotājiem Reinis Semēvics.
Līdz 19.augustam šeit trešdienu, ceturtdienu, piektdienu un sestdienu vakaros no sešiem līdz desmitiem vakarā ik stundu skanēs kāda „Tīrkultūras” komandas uzaicināta vieskuratora izvēlēta mūzika. To varēs baudīt, sēdot turpat kanālmalā vai apskatot kādu no četriem tapšanas procesā esošajiem mākslas darbiem, kuri savukārt veido audiovizuālās galerijas vizuālo daļu. Kuratores Augustes Petres iecere ir stāstīt par mākslinieka attiecībām ar telpu, kurā viņš strādā.
Ar līdzīgu ideju – mākslas darbi top izstādes gaitā, skatītāju acu priekšā – Latvijas mākslas vēsturē iegājusi 1990.gada izstāde „Maigās svārstības” galerijā „Latvija”. Arī „Tīrkultūras” audiovizuālajā galerijā Kronvalda bulvārī gatavi darbi būs skatāmi tikai pēdējā dienā – 19.augustā.
Pilnīgu brīvību māksliniekiem gan nācies apvienot ar pēdējā brīža pārmaiņām plānotajā atrašanās vietā. Skumju ironiju tam piešķir fakts, ka galerija veidota tieši ar domu par mākslinieka un telpas saspēli. Trīs mēnešus Auguste Petre, Reinis Semēvics un viņu uzrunātie mākslinieki gatavojās izstādei pavisam citā vietā – pašlaik panīkušajā Vidzemes tirgū, kas pieder pašvaldības kapitālsabiedrībai „Rīgas nami”. Lai gan pati pilsēta vēlas tirgus teritoriju atdzīvināt, „Rīgas namu” pieprasītā nomas maksa māksliniekiem izrādījās nepaceļama.
Rīgas domes Pilsētas attīstības komitejas vadītāja Inese Andersone („Jaunā Vienotība”) skaidro, ka „Rīgas nami” māksliniekiem bija piemērojuši tikai pašizmaksu un mazāk prasīt neļāva likums. Viņa redz, ka nākotnē pašvaldība šādus nekomerciālus kultūras pasākumus savu kapitālsabiedrību telpās varētu subsidēt. Līdz šai vasarai gan tas joprojām nav atrisināts.
Laikmetīgai mākslai atsaka iespēju izstādei Brīvības alejā
Vienā dienā ar „Tīrkultūras” vasaras galeriju turpat, Kronvalda parkā, tika atklāts vēl viens pašvaldības atbalstīts kultūras projekts – Latvijas Mākslas akadēmijas laikmetīgās mākslas izstāde pilsētvidē. Un arī tā šurp pārcēlusies pēdējā brīdī – jo saņēma atteikumu izstādei Brīvības alejā pie Ministru kabineta, stāsta izstādes kuratore Antra Priede.
Tā kā Brīvības aleja atrodas Brīvības pieminekļa aizsardzības zonā, izstādes iecere tajā bija jāsaskaņo ar Brīvības pieminekļa un Brāļu kapu padomi, kā to nosaka pirms trim gadiem pieņemtais likums. Divas reizes izstādi atļāva, un arī šajā reizē kuratore ar māksliniekiem gatavoja darbus tieši Brīvības alejai.
Taču jūlija vidū Mākslas akadēmija saņēma Brīvības pieminekļa un Brāļu kapu padomes atteikumu, un līdzīgi kā „Tīrkultūras” galerijai, arī šai izstādei nācās īsā laikā atrast jaunu vietu un tai pielāgoties, jo mākslinieki savus darbus bija veidojuši tieši ar domu par Brīvības aleju. Kuratore atzīst, ka padomes lēmumā sajutusi novelkam sarkano līniju, kur un cik tālu laikmetīgā māksla pilsētvidē drīkst izpausties.
Mulsumu šāds lēmums radījis arī vienai no jaunajām māksliniecēm Kristinai Rezvihai, kuru satieku parkā pie viņas mākslas darba. Ironiskā kārtā tas runā tieši par mākslas intervenci memoriālu kultūrā.
Lai saprastu Brīvības pieminekļa un Brāļu kapu padomes argumentus, šogad atsakot Mākslas akadēmijai izstādes vietu Brīvības alejā, sazvanu padomes priekšsēdētāju Valdi Zatleru. Viņš sarunā uzsver, ka laikmetīgajai mākslai publiskajā telpā noteikti ir vieta, runa esot tikai par Brīvības alejas specifisko novietojumu un tās pielietojumu kontekstā ar Brīvības pieminekļa īpašo nozīmi pilsētā un valstiskajā apziņā.
Kamēr norit darbs pie Brīvības alejas labiekārtošanas koncepcijas un meklēti labākie veidi, kā šo arhitektonisko ansambli padarīt emocionāli spēcīgāku, padome nolēmusi, ka tur nevajadzētu novietot nekādus objektus, ne tikai konkrētas mākslas izstādes. Par cenzūru nevar būt ne runas, saka Brīvības pieminekļa un Brāļu kapu komitejas priekšsēdētājs.
Zatlers gan nenoliedz, ka lēmumu šoreiz atteikt Mākslas akadēmijai ietekmējušas arī cilvēku negatīvās atsauksmes par iepriekšējo gadu izstādēm. Savulaik plašas diskusijas raisīja tēlnieka Egona Peršēvica skulptūra “Brīvību Brīvībai” – lotosa pozā sēdošs Brīvības tēls, tautā pazīstams kā Milda – Brīvības alejas galā, kur savulaik atradās Ļeņina statuja.
Kuratore Antra Priede ar prieku secina, ka Kronvalda bulvārī cilvēkiem par mākslas objektiem to uzstādīšanas procesā bijusi liela un labvēlīga interese, tāpēc labprāt pastāsta par tiem plašāk. Vēl viens objekts, kam vērts pievērst uzmanību, ja esat Kronvalda parkā, ir šā gada Prāgas scenogrāfijas kvadriennāles ekspozīcija, ko kopā veidojuši Scenogrāfijas nodaļas pasniedzēji un studenti.
Mākslas akadēmijas pilsētvides izstāde “Caurspīdīgā trokšņa telpa” Kronvalda parkā būs skatāma līdz septembra beigām. To papildinās performances un dzejas lasījumi.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X